Erişilebilirlik

Finlandiyalı Bakan “Türk maymunlar” ifadesi nedeniyle özür diledi


Finlandiya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Riikka Purra
Finlandiya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Riikka Purra

Finlandiya’nın aşırı sağcı Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Riikka Purra, 15 yıl önceki “Türk maymunlar” gibi ırkçı ifadeleri nedeniyle özür diledi.

Purra’nın, 2008 yılında bir blogda “riikka” kullanıcı adıyla yazdığı bir dizi ırkçı yorum ortaya çıktı. Finlandiya medyasında çıkan haberlere göre Purra, 25 Eylül 2008 tarihli blogdaki bir yorumunda trende seyahat eden göçmen gençlerden şikayet ederek, “Bana bir silah verseler, trende cesetler olurdu” diyor.

Bir başka yorumunda ise Somalili ve Türk göçmenleri hedef alarak, “Türk maymunlar” ifadesini kullanıyor.

"Özür dilerim, geçmişte hatalar yaptım"

Finlandiyalı Bakan geçmişteki ırkçı ifadelerinin basına yansımasının ardından Twitter adresinden bir dizi paylaşımda bulundu. 46 yaşındaki Purra, “15 yıl önce yaptığım aptalca yorumlar için özür dilerim. Ben mükemmel bir insan değilim, geçmişte hatalar yaptım” diye yazdı.

Şiddetin, ırkçılığın ya da ayrımcılığın hiçbir türünü kabul etmediğini belirten Purra, 15 yıl önce paylaştığı düşünceleri şu anda doğru bulmadığını ve savunmadığını ifade etti.

Finler Partisi'nin ırkçı geçmişi

Purra’nın lideri olduğu Finler Partisi, göçmen karşıtı ve Avrupa şüphecisi görüşleriyle biliniyor. Finlandiya’da Nisan ayında yapılan son seçimde Finler Partisi oyların yüzde 20’sini alarak, Ulusal Koalisyon Partisi’nden sonra ikinci parti olmuştu.

BBC, Riikka Purra'nın ırkçı geçmişinin, Finlandiya'nın genç hükümeti için şu ana kadarki en ciddi tehdit olsa da tek skandal olmadığı yorumunda bulundu.

İngiliz yayın kurumu, geçen ay Finler Partisi’nden Vilhelm Junnila’nın, 2019'da aşırı sağcı bir etkinlikte Adolf Hitler'e atıfta bulunduğu ve Afrika'daki kürtajlara gönderme yaptığı için ekonomi bakanlığından istifa etmek zorunda kaldığını anımsattı.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’den USAID aracılığıyla Filistin halkına 21 milyon dolar yardım – 5 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG