Erişilebilirlik

Florida’da LGBTİ Yasasına Karşı Dava Açıldı


Florida Valisi Ron DeSantis'in hafta başında imzaladığı ve anaokulundan ilkokul üçüncü sınıfa kadar cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği konusunda eğitim verilmesini yasaklayan yasaya tepkiler sürüyor.

LGBTİ hakları savunucuları, DeSantis'e yeni yasayı engellemek için dava açtı. Sivil hak grupları Florida Eşitliği ile Aile Eşitliği adına Ulusal Lezbiyen Hakları Merkezi tarafından Tallahassee'deki federal mahkemeye yapılan itiraz, yasanın ABD Anayasası’nın özgürlükleri düzenleyen birinci ek madddesi ve diğer hükümlerini ihlal ettiğini iddia etti.

Dava ile ilgili yapılan açıklamada, yasanın kasıtlı olarak geniş ve belirsiz terimler kullandığını, keyfi ve ayrımcı yaptırımlara davetiye çıkararak, ebeveynlere, algılanan herhangi bir ihlale dayalı olarak okul kurullarına tazminat davası açabilecek başıboş sansürcüler olma yetkisi verdiği savunuldu.

Yasanın yürürlüğe girmesini engellemeyi amaçlayan dava dosyasında Florida Eğitim Komiseri Richard Corcoran ve bazı eğitim yetkililerinin de sanık olarak isimleri geçiyor.

Yasa, "cinsel yönelim veya cinsiyet kimliğine ilişkin okul personeli veya üçüncü şahıslar tarafından verilen sınıf eğitimi, anaokulundan 3. sınıfa kadar ya da devlet standartlarına göre öğrencilerin yaşına veya gelişimine uygun olmayan bir şekilde gerçekleşemez" diyor. Ebeveynler, yasanın ihlali durumunda okul bölgesi idarelerine dava açabiliyor.

LGBTİ hakları savunucuları, öğrenciler, Demokratlar, eğlence endüstrisi ve Beyaz Saray, önlemi "Eşcinsel Deme" (Don’t Say Gay) yasası olarak adlandırıyor.

DeSantis ve diğer Cumhuriyetçiler ise, yasanın makul olduğunu ve öğretmenlerin değil ebeveynlerin çocuklarıyla cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği konularını ele alması gerektiğini savunuyor.

Yasa, DeSantis'in ilkokulların kütüphanelerinde bulundurabilecekleri veya öğretim için kullanabilecekleri kitapların kısıtlanmasının yolunu açan ayrı bir yasa tasarısını imzalamasından birkaç gün sonra yürürlüğe girdi.

DeSantis 28 Mart'ta, Tampa kenti yakınlarında bir okulda düzenlenen törende cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği yasasını imzalamadan, "Ailelerin çocuklarını okula telkin değil, eğitim almaları için göndermelerini sağlayacağız" demişti. Florida Valisi’nin sözleri alkışlarla karşılanmıştı.

Törende birkaç küçük çocuk podyumda DeSantis'e ve diğer politikacılara eşlik etmiş, bazı çocuklar Vali’nin "Çocukları Koru/Ebeveynleri Destekle" sloganını taşıyan pankartlar taşımıştı.

Yasa hızla kınandı

Kamuoyu tepkisi, yasa daha tasarı olarak sunulduktan hemen sonra başlamıştı. ABD’nin cinsel kimliğini gizlemeyen ilk eşcinsel bakanı Pete Buttigieg'in kocası Chasten Buttigieg ve LGBTİ hakları gruplarının hızla kınadığı tasarıyı, Demokrat Başkan Joe Biden da "nefret dolu" şeklinde nitelendirmişti.

Tasarı Florida Yasama Meclisi'nden geçerken, ünlüler sosyal medyada karşı hareket başlatmış ve bu yılki Oscar Ödüllleri’nde de eleştirilmişti. Floridalı öğrenciler yasayı protesto etmek için yürüyüşler düzenlemiş ve Florida meclisinin binalarına ve komisyon toplantılarına kalabalıklar halinde gelerek, “Eşcinsel diyoruz’’ sloganları atmıştı.

Florida siyasetinde etkin olan olan eğlence ve medya şirketi Walt Disney, eyaletteki siyasi bağışlarını askıya aldı. Şirket için çalışan LGBTi savunucuları, CEO Bob Chapek'i tasarıya karşı çıkma konusunda geç kaldığı için eleştirdi. Bazı çalışanlar Disney’i protesto için işten ayrıldı.

DeSantis yasayı imzaladıktan sonra Disney, "Bir şirket olarak hedefimiz bu yasanın, yasama organı tarafından yürürlükten kaldırılması veya mahkemelerde iptal edilmesidir. Bunu başarmak için çalışan ulusal ve eyalet çapındaki kuruluşları desteklemeye kararlıyız" açıklamasında bulundu.

Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu eyalet meclisi tartışmalarında Demokratlar, yasanın dilinde özellikle "sınıf eğitimi" ve "yaşa uygun" ifadelerinin fazlasıyla geniş yorumlanabileceğini, bu nedenle herhangi bir sınıftaki tartışmaların davaları tetikleyebileceğini ve öğretmenlerin bu konulardan tamamen kaçınabileceği bir ders atmosferi yaratabileceğini savundu.

Eşcinsel Demokrat Eyalet Temsilcisi Carlos G. Smith, "Tasarıdaki kasıtlı muğlak dil, öğretmenlerin öğrencileriyle konuşmaktan çekinmesine neden olacak ve herhangi bir sınıf düzeyinde LGBTİ bireyleri dışlamak isteyenler, okul idarelerini maliyetli ve anlamsız davaların konusu haline getirecek. Daha da kötüsü, bu yasa desteğimize ihtiyacı olan en savunmasız gençlerimize nefret dolu bir mesaj gönderiyor" dedi.

Florida Eğitim Derneği Başkanı Andrew Spar da yasanın Cumhuriyetçiler için siyasi bir tartışma meselesi olduğunu, çünkü ilkokulların, özellikle anaokulundan üçüncü sınıfa kadar olan ilkokulların bu konuları zaten öğretmediğini ve sınıf derslerine rehberlik eden eyalet müfredat standartlarına sahip olduğunu söyledi.

Spar, "Bu yasa tasarısı bir yalana dayanıyor ve bu yalan, bir şekilde çocuklara erken yaşta uygunsuz konuları öğretiyor olduğumuzla ilgili. Böyle bir şey yapmadığımız ortada" diye konuştu.

"Yasa ebeveynleri güçlendiriyor"

Yasayı hazırlayan Cumhuriyetçi Eyalet Temsilcisi Joe Harding, bunun okullarda cinsel yönelim veya cinsiyet kimliği hakkında kendiliğinden gelişen tartışmaları engellemeyeceğini, ancak bölgelerin konuları resmi müfredata entegre etmesini engelleyeceğini söyledi.

Tasarının ilk taslaklarında Harding, bir öğrencinin bir öğretmenle LGBTİ birey olduğunu paylaşması durumunda, okulların ebeveynleri bilgilendirmesini istemişti. Konu sosyal medyada gündem olunca, taslak değişiklik geri çekildi.

Harding yazılı açıklama yaparak, "Tasarıda değişiklik talebindeki hiçbir unsur, bir öğrenciyi ifşa etmekle ilgili değildi. Değişiklikle ilgili yanlış bilgilerle mücadele etmek yerine, ebeveynleri çocuklarının hayatlarına dahil etme yetkisi veren asıl yasa tasarısına odaklanmaya karar verdim" dedi.

Florida Valisi Ron DeSantis
Florida Valisi Ron DeSantis

DeSantis yönetimiyle bir dizi politika üzerinde fikir ayrılığı yaşayan Beyaz Saray, yasaya karşı açıklamalar yaptı. Biden, hafta başındaki Twitter mesajında, "Yönetimim, Florida'da ve ülke çapında her öğrenci ve ailenin onuru ve imkanları için savaşmaya devam edecek" dedi.

Öte yandan ABD Eğitim Bakanı Miguel Cardonada bugün Florida’nın Orlando kentindeki bir okulda LGBTİ öğrenciler ve aile üyeleriyle biraraya gelerek, yasanın hayatlarını nasıl etkilediğini tartıştı.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG