Erişilebilirlik

Ford ve Jaguar Binlerce Çalışanın İşine Son Veriyor


Hindistan otomotiv firması Tata Motors bünyesindeki Jaguar Land Rover’ın (JLR) dünya çapında 4.500 personeli işten çıkaracağını açıklamasının ardından Amerikan Ford Motors firması da benzeri bir açıklama yaptı.

Merkezi Michigan eyaletinin Dearborn kentinde bulunan Ford’dan Perşembe günü yapılan açıklamada kaç çalışanın çıkarılacağıyla ilgili net bir bilgi paylaşılmazken, çalışan sayısındaki yeni düzenlemenin işçi sendikaları temsilcileriyle görüşülerek yapılacağı belirtildi. Açıklamada ayrıca firmanın ‘kar getirmeyen modelleri’ üretimden kaldırarak diğer modellerin de ‘akülü versiyonlarını’ piyasaya süreceği belirtildi.

Firmanın Avrupa, Ortadoğu ve Afrika birimlerinden sorumlu başkan yardımcısı Steven Armstrong gazetecilere yaptığı açıklamada Ford’un son yıllarda Avrupa’da gerçek anlamda kar elde edemediğini belirterek, “Sermayeyi sadece kazanç sağlayacağımız yerlere yönlendirebiliriz” dedi.

Türkiye ve Rusya’daki satışların düşmesiyle beraber geçen yılın son çeyreğinde Avrupa pazarında 245 milyon dolar kaybı olan firma bölgedeki birimlerinde yeni düzenlemeler yapmaya daha önceden başlamıştı. Düzenlemelerin İngiltere’nin AB’den bir anlaşma çerçevesinde ayrılacağı varsayılarak yapıldığının da altını çizen Armstrong, Brexit’in anlaşmasız yapılması halinde iş dünyasındaki değişikliklerin ‘çok daha dramatik olacağını’ savundu.

Diğer taraftan JLR’in kararı da Avrupa’daki yeni emisyon standartları ve Çin’de talebin azalmış olmasının yanısıra Brexit’le ilgili belirsizliklere de dayanıyor. 2018 yılında 1500 çalışanı işten çıkaran firmadan yapılan açıklamada 4.500 elemanın daha çıkarılacağı açıklandı. Planın uygulamasına ilk olarak 44 bin JLR çalışanının olduğu İngiltere’de ihtiyari olarak başlanması bekleniyor.

JLR CEO Ralf Speth firmanın ‘heyecan verici ve zorlu bir yeni döneme’ girdiği yorumunda bulundu ve bundan sonra ‘daha temiz ve daha akıllı arabalar’ üreteceklerini ileri sürerek elektrikli arabalara daha fazla yöneleceklerini belirtti.

Dünya genelindeki otomotiv firmaları, otomatik ve akülü arabalara yönelik artan talep nedeniyle son dönemlerde yeni düzenlemeler yapmak zorunda kaldı. Avrupa başta olmak üzere çeşitli bölgelerde emisyon standartlarındaki değişiklikler de bu düzenlemelerin ardındaki önemli etkenlerden.

Geçen yıl General Mostors da otomatik ve elektrik teknolojisiyle çalışan araçların üretimine odaklanmak amacıyla mevcut tesislerinden beşini kapatarak Amerika’da 14 bin çalışanı işten çıkarmayı planladığını açıklamıştı. Volkswagen de Almanya’da üç fabrikasını yeniden düzenleyerek elektrikli araba üretimine geçeceğini ve bu nedenle de istihdamda azalma yaşanacağını duyurmuştu.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG