Erişilebilirlik

FOX TV Ünlü Sunucu Carlson'ın İşine Son Verdi


FOX Haber'in ünlü sunucu ve yorumcusu Tucker Carlson
FOX Haber'in ünlü sunucu ve yorumcusu Tucker Carlson

Fox haber kanalının prime-time sunucusu, kanalın ve Amerika’nın en fazla izlenen haber kanalı sunucularından Tucker Carlson’ın artık Fox’ta çalışmayacağı açıklandı. Kararın, Fox’un iftira davasında 787,5 milyon dolar ödemeyi kabul etmesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

Fox’tan yapılan açıklamada Tucker Carlson ve şirketin yollarının ayrılması konusunda uzlaştığı belirtildi ve Carlson’ın son programının 21 Nisan’da yayınlandığı kaydedildi.

Karar, Fox’un oy sayım makinesi üreten Dominion şirketine 787,5 milyon dolar ödemeyi kabul etmesinin ardından geldi.

Dominion, Fox haber kanalına 2020 seçimleri sonrası şirketin ürettiği makineler üzerinden seçimlere Biden lehine hile karıştırıldığı yönünde yayınlar yaptığı gerekçesiyle iftira davası açmıştı.

Bu çerçevede Tucker Carlson yaptığı yayınlarla adı en fazla geçen isimlerden biriydi ve taraflar anlaşmasaydı duruşmalarda ifadesine başvurulması bekleniyordu.

Dominion şirketi, kamuoyuna yansıyan mesajlaşmalarından, Tucker Carlson ve şirketteki diğer bazı sunucuların seçimlere hile karıştırılmadığını bilmelerine rağmen aksi yönde yayın yaptıklarını belirtiyordu. Dominion, Carlson’ın programında 2020 seçimleri sonrası konuyla ilgili yaptığı yayınların iftira olduğunu vurguluyordu.

Carlson, 2016’da Bill O’Reilly’nin yerini aldıktan sonra Fox’un en popüler sunucusu olmuştu.

Bununla birlikte ünlü sunucunun birçok konuyla ilgili yayınları hep tartışmalı oldu. En son 6 Ocak Kongre baskınıyla ilgili yaptığı yayın da birçok kesimden eleştiri aldı. O yayında Carlson, 6 kişinin yaşamını yitirdiği olayları küçük göstermeye çalışmakla suçlanmıştı.

Carlson ayrıca komplo teorilerine sürekli yer vermesiyle de eleştiriliyordu.

Tucker Carlson, Amerika’da en fazla izlenen ilk üç haber sunucusu arasında yer alıyordu.

CNN de ünlü sunucusuyla yollarını ayırdı

Amerika’nın en fazla izlenen haber kanallarından CNN de ünlü sunucusu Don Lemon’la yollarını ayırdı.

Don Lemon
Don Lemon

17 yıldır CNN’de çalışan Lemon son olarak sabah 06.00-09.00 saatleri arasında yayınlanan sabah kuşağını Poppy Harlow ve Kaitlan Collins’le birlikte sunuyordu.

Lemon bir süre önce yayın sırasında Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayı Nikki Haley’le ilgili bir yorumda bulunmuş, sözkonusu yorum tepki çekmiş ve sunucu şirket içinde bir eğitim programına katılmak zorunda kalmıştı.

Variety de bu ay içinde Lemon’ın kadın çalışma arkadaşlarına uygunsuz davrandığıyla ilgili bir haber yayınlamıştı.

Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre, bazı konuklar son dönemde Lemon’ın yer aldığı programa katılmak istemediklerini dile getiriyordu.

Karara çok şaşırdığını belirten Lemon, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada kararla ilgili kendisine yönetimden herhangi birinin açıklama yapmamasını eleştirdi.

CNN’den yapılan açıklamada ise Lemon’ın CNN ailesinin bir parçası olmaya devam edeceği kaydedildi.

Lemon işinden olduğu gün, sabah programındaki yayında yer almıştı.

STÜDYO VOA

ABD Maliye Bakanı Yellen'dan İran'a yeni yaptırım sinyali – 16 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG