Erişilebilirlik

Fransa AB Dışına 1 Temmuz’da Açılıyor 


Corona virüsü salgını önlemleri nedeniyle Avrupa Birliği dış sınırlarını kapatan Fransa, 1 Temmuz’dan itibaren AB dışındaki ülkelere sınırlarını açacağını duyurdu. AB içi sınırlarıysa 15 Haziran’dan itibaren açılıyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian’la İçişleri Bakanı Christophe Castaner ortak bir açıklamada Fransa'nın "1 Temmuz'dan itibaren Schengen dış sınırlarını kademeli olarak açacağını" bildirdi. Kararın, Perşembe günü sunulan Avrupa Komisyonu'nun önerileri doğrultusunda alındığını belirten iki bakan açıklamada, "Bu açılış, AB dışındaki farklı üçüncü ülkelerin sağlık durumuna ve o zamana kadar Avrupa Birliği düzeyinde kabul edilecek prosedürlere göre, kademeli ve birbirinden farklı bir şekilde gerçekleştirilecek" dedi.

Öte yandan Fransız üniversitelerinin yabancı öğrenci alımı sürecine zarar vermemek amacıyla uluslararası öğrenciler için özel bir uygulamaya gidilecek. Açıklamada, yabancı öğrencilere, geldikleri ülkeye bakılmaksızın Fransa'ya giriş yapmalarına izin verileceği, bu öğrencilerin vize ve oturma izni başvurularının öncelikli olarak ele alınacağı kaydedildi.

Schengen iç sınırları 15 Haziran’da açılıyor

Avrupa içi sınırlara gelince, Fransız bakanlar, 15 Haziran’dan itibaren Corona salgını nedeniyle kapatılan iç sınırların, AB üyesi 27 ülkenin yanısıra Andorra, İzlanda, Monaco, Norveç, San Marino, İsviçre ve Vatikan’a açılacağını bildirdi. Yalnızca yurt dışından gelenlere karantina uygulamasına devam eden İngiltere ve İspanya’ya "karşılıklılık" ilkesi gereği istisnai kurallar uygulanacağı vurgulandı.

Fransa, 21 Haziran’a kadar yabancı turistlere karantina uygulama kararı alan İspanyol turistlere, 14 gün karantina kuralı uygulamaya devam edecek. İngiltere’den gelen yolcularsa 15 Haziran’dan itibaren kısıtlamalara tabi olmayacak ancak ‘bir sonraki duyuruya kadar’ kendilerini 14 gün karantinaya almaları istenecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Kasırga’nın Vurduğu Florida’da - 5 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG