Erişilebilirlik

Fransa Başbakanı'nın Özel Uçak Skandalı Patladı


Fransa Başbakanı Edouard Philippe'in, askeri uçakla gittiği Yeni Kaledonya'dan, özel lüks bir uçağa 350 bin Euro ödeyerek Paris'e dönmesi ülkede skandala yol açtı. Üstelik Philippe'in bu seçimi sadece 2 saat kazanmak için yaptığını açıklaması skandalı daha da alevlendirdi. Muhalefet partileri Başbakan'ı, "İki saat kazanmak için 300 asgari ücret ödenmez" sözleriyle eleştirdi. Yolsuzlukla Mücadele Derneği ise hükümet üyelerinin harcamalarına kısıtlama getirilmesini istedi.

Fransa'nın deniz aşırı bağlı birimlerinden Yeni Kaledonya adasına askeri uçakla giden Başbakan Philippe, 5 Aralık'ta askeri uçağın yeterince konforlu olmadığını belirterek, konuklarıyla birlikte daha hızlı dönmek için özel bir uçak tutulmasını istedi. Kendisi ve 60 konuğu için her koltuğu birinci sınıf standartarında dizayn edilmiş 100 koltuğa sahip Airbus A340 özel uçakla Tokyo üzerinden dönen Philippe, Tokyo-Paris uçuşuna kişi başına 6 bin Euro ödedi. Askeri uçak ise Paris'e boş döndü.

Skandalın patlak vermesinin ardından kendisini savunan Başbakan Philippe, "Elysee'de güvenlik zirvesi toplanacaktı. 2 saat önce gidebilmek için özel uçak tuttuk. Kararımın arkasındayım," dedi.

Ancak Philippe'in açıklamasını yeterli bulmayan muhalefet "Başbakan'ın sadece konforu için bir işçinin 300 aylık ücretine eşit olan bir miktarı bu kadar rahatça harcamasını," sert dille eleştirdi. Skandal, bütün televizyon kanalları, radyo ve internet sitelerinde birinci haber oldu.

Anticor ateş püskürdü

Yolsuzluklarla mücadele derneği Anticor Başkanı Jean-Christophe Picard, "Bu kamuya ait paranın kötü kullanımının örneğidir. Suistimaller olduğu görülmekte. Milletvekilleri harcamalarına sınırlama getiren hükümet, kendi üyelerinin harcamalarına da sınırlama getirmeli," dedi. Picard, hükümetin kamu alanında yolsuzlukla mücadeleyi hedefleri arasında koyduğunu hatırlatarak, "Ahlaki ilkelerle ilgili açıklamalar yapıp sonra kendisi bunu ihlal ederek değil, bu işe sınırlama getirerek halkın güvenini kazanabilirler. Üstelik bunu yapmak için yasa çıkarmaya bile gerek yok bir iç genelge ile çözebilirler," diye konuştu.

Picard, Başbakan'ın açıklamalarının ise yetersiz olduğunu dile getirerek, "Ortada hayati bir tehlike yok. Daha iyi organize olmak gerekirdi. Sadece 2 saat kazanmak için lüks uçak tutulmaz. Bir Başbakan nasıl olur da reformlar için 8 milyar Euro eksik olduğunu söyler ve yüzbinlerce Euro'yu böylesine savurgan harcar? Bu kabul edilemez. Bir daha böyle bir şeyin tekrar etmeyeceğini söylemeliler," diye eleştirdi.

Jean-Christophe Picard, Başbakan Phlippe'in 2007 yılında milletvekili iken, hükümet üyelerinin harcamalarında daha örnek bir tavır izlemesi gerektiğine vurgu yapan bir imza kampanyasına katıldığını hatırlattı.


XS
SM
MD
LG