Erişilebilirlik

Fransa’da çiftçiler ablukayı kaldırdı


Paris-Chilly arasındaki yolun çiftçilerin protestosu sırasındaki görünüşü
Paris-Chilly arasındaki yolun çiftçilerin protestosu sırasındaki görünüşü

Yunanistan’dan Portekiz’e çiftçi eylemleri Avrupa’yı sarsmaya devam ederken, haftalardır eylemlerini kararlılıkla sürdüren Fransız çiftçiler, Başbakan Gabriel Attal’ın açıkladığı yeni önlemlerin ardından, başkent ve büyük kentler etrafındaki ablukayı kaldıracaklarını açıkladı.

Çiftçiler Fransa Başbakanı'nın açıklamalarını dinlerken
Çiftçiler Fransa Başbakanı'nın açıklamalarını dinlerken

Gabriel Attal, çiftçilerin temel taleplerine olumlu yanıt verince, Fransa çiftçi sendikalarının en güçlüsü FNSEA ve Genç Çiftçiler (JA), “hükümetin tavrındaki değişikliği memnuniyetle karşıladıklarını ve Avrupa'nın çiftçilerin taleplerine sağır kalmasına rağmen abluka eylemlerinin askıya alınması” çağrısı yaptı.

Ulusal Tarım İşletmecileri Sendikaları Federasyonu (FNSEA) ve Genç Çiftçiler (JA), Fransa'daki ablukaların askıya alınmasının eylemlerin sona erdiği anlamına gelmediğini, “Başbakan Gabriel Attal tarafından açıklanan yeni önlemlerin uygulanması” konusunda tetikte kalacaklarını vurguladı.

FNSEA ablukaların sona erdiği kararını açıklarken
FNSEA ablukaların sona erdiği kararını açıklarken

Protestolarını askıya alan çiftçiler 24 Şubat’a kadar süre verdi

Çiftçiler Paris’e giriş yapan otoyollar üzerinde abluka eylemlerinde dördüncü gününe girerken, FNSEA Başkanı Arnaud Rousseau, sendika merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “Hükümet tarafından açıklanan önlemleri göz önünde bulundurarak, eylem tarzlarımızı değiştirmemiz gerektiğine karar verdik ve bu nedenle örgütümüze abluka eylemlerini askıya alma, eylem biçimlerini değiştirme çağrısı yapıyoruz” dedi.

Çiftçi intiharlarını protesto etmek için her blokaj noktasına asılan kuklalar
Çiftçi intiharlarını protesto etmek için her blokaj noktasına asılan kuklalar

Çifçi örgütleri, acil talepleri için hükümete, 24 Şubat’ta Paris’te yapılacak Tarım Fuarı’na kadar süre verdi. Çiftçiler, yasal düzenlemeler ve AB’den kaynaklanan sorunların çözümü için de Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinin hemen öncesine kadar süre verdi.

Blokaj noktasında soğuk havada ısınmak için yakılan ateş
Blokaj noktasında soğuk havada ısınmak için yakılan ateş

Genç Çiftçiler Birliği (JA) Başkanı Arnaud Gaillot da “Bu süre içerisinde hükümet çiftçilerin taleplerini yerine getirmeyi başaramazsa, genel eylemlerimize geri dönmekten çekinmeyeceğiz" uyarısı yaptı.

Her iki örgüt lideri de, genel olarak Başbakan'ın “çiftçilerin sorunlarının ne olduğunu anlamaya çalışmasından, onları kabul etmesinden, fikir alışverişinde bulunmasından, kendileriyle tartışmasından ve son olarak 3’üncü kez basın toplantısı yaparak acil önlemleri yerine getireceklerini açıklamasından memnuniyet duyduklarını” söyledi; ancak “AB’nin çiftçilerin taleplerine sağır kalmasını ise sorguladıklarını” kaydetti.

Traktörler protesto çerçevesinde A6 otoyolunu tıkamıştı
Traktörler protesto çerçevesinde A6 otoyolunu tıkamıştı

Başbakan Gabriel Attal, üçüncü tur duyurusunda, çiftçilerin beklentilerinin büyük bir kısmını karşıladıklarını belirten Başbakan, genel, sektörel, ulusal ve Avrupa çapında, acil ve yapısal önlemler açıkladı.

Attal, çiftçilerin Fransız ürünlerinin öncelikli desteklenmesi talebini, "Ekim yapmak için, hasat için, kendimizi beslemek için egemen, bağımsız olmak istiyoruz" diye özetledi. Gabriel Attal, çiftçilerin bu talebini bir yasayla “tarım kanununa ekleme” sözü verdi.

Fransa’da çiftçiler ablukayı kaldırdı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:16 0:00

Krizi hangi önlemler yumuşattı?

Gabriel Attal ayrıca hayvancılık sektörüne 150 milyon Euro’luk vergi ve sosyal destek paketi açıkladı. Attal’ın duyuruları arasında, bir yanda süpermarketler, diğer yanda tarımsal sanayinin dağıtıcıları ve tedarikçileri arasındaki şiddetli fiyat savaşının yükünü üreticilerin taşımasını engellemeyi amaçlayan “Egalim yasalarının güçlendirilmesi” de yer alıyor.

Başbakan ile birlikte basın toplantısına katılan Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, “tüm büyük süpermarket zincirlerinin önümüzdeki günlerde kontrol altına alınacağını” belirtti. Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, yapılan yeni açıklamaların ardından hükümetin çiftçilerin öfkesini yatıştırmak için açıkladığı toplam tedbirlerin 400 milyon Euroluk bir miktara ulaştığını açıkladı.

Chilly Mazarin'da protestocular öğle yemeği yerken
Chilly Mazarin'da protestocular öğle yemeği yerken

Attal, Çiftçilerin acil talepleri arasında yer alan ve çiftliklerin babadan oğula kolay geçişini sağlamayı hedefleyen “tarımsal miraslarda vergi muafiyeti eşiklerinin de yükseltildiğini” duyurdu. Yine acil talepler arasında yer alan tarıma yönelik normlar ve bürokrasiyi yumuşatma sözü verdi. Avrupa'da yasaklanan ‘tiacloprid’ tipi pestisit kullanılan meyve ve sebzelerin Fransa'ya ithalatını yasaklayacağını söyledi. Çevrecilerin itirazlarına rağmen, Pestisit kullanımının azaltılmasını amaçlayan “Ecophyto” planını da askıya aldıklarını açıkladı.

Attal, çiftçilerin anlamadıkları ve izlemekte güçlük çektikleri yasal normları da basitleştirme sözü verdi. Bu söz, su yolu temizliğinin basitleştirilmesinden, tarımsal projelere karşı itiraz sürelerinin kısaltılmasına ve yıllık denetim sayısının sınırlandırılması, su depolarının büyütülmesi ve su depolama projeleri için dava sürelerinin kısaltılmasına kadar uzanan bir yelpazeyi kapsıyor.

Panzerler ve traktörler sıcak temas noktası Chilly Mazarin A6 otoyolunda
Panzerler ve traktörler sıcak temas noktası Chilly Mazarin A6 otoyolunda

AB Komisyonu da kabul etti

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB’nin Latin Amerika ülkeleriyle müzakere ettiği serbest ticaret anlaşmasına karşı olduğunu yineledi. Hükümet, “Avrupa Birliği sınırlarında tarımdaki haksız rekabeti kontrol altına alacak bir güç oluşturma” projesini hayata geçirmeye hazır olduğunu söyledi.

AB Komisyonu da, çiftçilerin talep ettiği, “Ukrayna menşeli kümes hayvanları, yumurta ve şekerin gümrüksüz ithalatına yönelik ‘koruma maddeleri’ uygulamaya koyacaklarını açıkladı.

Fransız hükümeti, tarım ürünlerinin menşeini ve gıda ürünlerinin içeriklerini “Avrupa düzeyinde etiketlemeye” yönelik bir projeyi de AB gündemine getireceklerini açıkladı.

Sendikalar bölündü

Başbakan Attal’in açıklamalarını olumlu bulan FNSEA ve JA’nın ablukayı kaldırma kararı, tarım sektöründe örgütlü olan 5 sendikadan 3’ünün tepkisini gçekti. Sektörün yüzde 60’ından fazlasında örgütlü olan FNSEA’ya itiraz eden Çiftçi Federasyonu ve aşırı sağ eğilimli “sarı bereliler” Coordination Rural (CR) sendikası, uygulamayı görmeden ablukanın kalkmaması çağrısı yaptı. Ayrıca, sendikalı olmayan sahadaki çiftçilerin de FNSEA’nın “ablukaları kaldırın” çağrısına yanıt verip vermeyeceği de soru işareti.

Paris’e giden A6 Otoyolu’nu, Chilly Mazarin kırsalı hizasında kapatan çiftçiler ise VOA Türkçe’ye, “Henüz bir şey kazanılmış değil. İstişarelerde bulunacağız. İlerleme var. Ama çok şey net değil. Bu nedenle dikkatli ilerleyeceğiz” dedi. Chilly Mazarin’daki abluka eylemini yöneten FNSEA bölge sorumlusu Damien Greffin da, kendi sendikasının kararına itiraz ederek, “Elimize yazılı net bir belge gelmeden, A6 otoyolu üzerindeki blokajı kaldırmıyoruz. Biz burada bekleyeceğiz. Buranın patronu benim ve biz gitmeyeceğiz” dedi.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG