Erişilebilirlik

Fransa’da Bu Defa Ambulans Çalışanları Protestoda


Protestoya katılan ambulans çalışanı bir kadın, polise "Biz gidersek, sizler öleceksiniz, anneleriniz, babalarınız ölecek. Onları acile götürecek ambulans kalmayacak’’ diye bağırdı.

Fransa’da 17 Kasım’dan bu yana hükümeti protesto eden sarı yeleklilerin ardından bugün de ambulans sürücüleri sokağa döküldü. Başkent Paris’te toplanan ambulans çalışanları, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sağlık reformunu protesto etti.

Fransa’da Bu Defa Ambulans Çalışanları Protestoda
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

Sürücüler ambulanslarıyla Concorde Meydanı’ndan Ulusal Meclis’e giden yol ve köprüyü bloke etti. Araçlarının sirenlerini de açan ambulans sürücüleri, trafiği felç etti.

Meclis’in yanı başında lastikleri ve çöp bidonlarını ateşe veren protestocular, polisle de zaman zaman gerginlik yaşadı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un istifası için sloganlar atan protestocular, "Devlet beni öldürdü" pankartları taşıdı.

Sürücülerin protesto nedeni Macron’un sosyal güvenlik sisteminde reform yapacak yeni yasanın, ambulans firmalarını riske atacak olması. Yeni düzenlemeye göre hastalar artık tercih ettiği ambulans hizmetini seçemeyecek; bunun yerine hastanelere hasta taşıyacak şirketi seçmek için kendi bütçeleri verilecek. Hastaneleri daha büyük ve daha ucuz şirketlere yönlendirecek olan yasa, piyasada fiyat savaşı veremeyen küçük şirketlere de zarar verecek.

Öte yandan Fransa genelinde 100 kadar lisede de protestolar başladı. Sarı yeleklilere destek veren öğrencilerin, okullarda eğitimi bloke ettiği belirtiliyor.

Protestolara katılan Türk ambulans şoförü Hülya Çakır VOA Türkçe'den Arzu Çakır'ın sorularını yanıtladı:

Paris'te Türk Ambulans Şoförü VOA Türkçe'nin Sorularını Yanıtladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

XS
SM
MD
LG