Erişilebilirlik

Fransa’da sandıktan büyük sürpriz çıktı: Sol büyük zafer kazandı, aşırı sağ geriledi


Fransa Başbakanı Gabriel Attal, yarın sabah Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a istifasını sunacağını açıkladı.
Fransa Başbakanı Gabriel Attal, yarın sabah Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a istifasını sunacağını açıkladı.

Fransa’da sandık çıkış anketlerinden elde edilen ilk tahminlere göre, aşırı sağ karşısında 4 sol partinin birleştiği Yeni Halk Cephesi (NFP) seçimleri önde bitirerek büyük sürpriz yarattı.

Seçimlerin ilk turunda tarihi başarı elde eden aşırı sağ, iktidar partisi ve onu destekleyen MODEM, UDI ve Horizons partilerinin oluşturduğu “Ensemble/Birlikte” hareketiyle sol birliğin “Cumhuriyetçi barajı” karşısında geriledi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Ensemble, “Cumhuriyetçi baraj” sayesinde, tahmin edildiği kadar kötü bir sonuç elde etmedi. İktidar partisi, sol birliğin ardından ikinci sıraya yerleşti.

Başbakan Gabriel Attal, demokratik teamüller gereği, Cumhurbaşkanı’na yarın sabah istifasını sunacağını açıkladı.

Fransa'da solun büyük zaferi: "Cumhuriyetçi cephe" aşırı sağı geride bıraktı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:08:25 0:00

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Avrupa seçimlerindeki yenilgisinin ardından Meclis’i feshederek, ülkeyi erken genel seçimlere götürme kararının ardından, 49,5 milyon Fransız seçmen, Ulusal Meclis’te görev alacak 577 yeni milletvekilini belirlemek için sandığa gitti.

İlk sayımlara göre, seçmen sandığa akın etti, ender görülen bir şekilde, katılım yüzde 67,5 oranında gerçekleşti.

Fransa tarihinde ilk kez bir genel seçimde, ilk tur ile ikinci tur arasında rakamlar ve sıralama bu kadar büyük oranda farklılık gösterdi. Bir başka ilk de, hiçbir partinin salt çoğunluğu elde edememesi, Meclis’in üç büyük gruba bölünmesi oldu.

Sandık çıkış anketlerine göre, Fransız Ulusal Meclisi’nde hiçbir parti salt çoğunluğu alamadığı gibi, her üç grubun birbirine yakın oylar alması da Meclis’i 3 ayrı parçaya bölecek görünüyor.

Ipsos ve Elabe anketlerinde sol birinci

Ipsos araştırma firmasının, France Televizyon, Radio France, France 24/RFI ve Meclis kanalı LCP için gerçekleştirdiği sandık çıkış anketlerinden elde edilen ilk tahminlere göre, Yeni Halk Cephesi 172 ila 192 sandalye, iktidar kanadı “Birlikte/Ensemble” 150 ila 170 arasında sandalye çıkarması bekleniyor.

Merkez sağ Cumhuriyetçiler’in tartışmalı lideri Eric Ciotti'nin desteklediği aşırı sağ parti Ulusal Bütünleşme’nin de 132 ila 152 sandalye alacağı tahmin ediliyor. Eric Ciotti’yi izlemeyip, merkez sağ kimliği altında seçime giren Cumhuriyetçiler (LR) ise 57 ile 67 arasında sandalye kazanacak gibi görünüyor.

Elabe araştırma firmasının, BFMTV, RMC ve La Tribune Dimanche gazeteleri için derlediği sandık çıkış anketlerine göre ise, Yeni Halk Cephesi (NFP) Meclis’teki 577 sandalyeden 178 ila 205’ini alarak Ensemble ve Ulusal Bütünleşme’nin önüne geçeceği tahmin ediliyor.

Sol birliği 150 ila 175 sandalye ile Ensemble izliyor. İlk turun açık ara birinci gelen partisi aşırı sağcı Ulusal Bütünleşme’nin ise 115 ila 150 arasında sandalye sayısına sahip olması bekleniyor.

Başbakan Attal: “Yarın sabah istifamı sunacağım”

Elysee Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Macron ile birlikte seçim sonuçlarını değerlendiren Başbakan Gabriel Attal, çıkışta yaptığı açıklamada, “Bu akşam, sonuçları gözönüne aldığımızda, bir çoğunluk oluşturulmuyor. Cumhuriyet teamüllerimiz gereği, yeni bir çoğunluk arayışı için yarın sabah Cumhurbaşkanı’na istifamı sunacağım. Ancak bana görev verildiği ve gerektiği sürece bu görevi de sürdürmeye hazırım” dedi.

Elysee kaynakları, Cumhurbaşkanı Macron’un iki nedenle sonuçlardan memnun olduğunu dile getirerek, “Aşırı sağ geriledi, üstelik iktidar partisi diğer iki partiye yakın sayıda milletvekili çıkardı” dedi. Elysee, Macron’un “gerekli kararları almak için”, Meclis aritmetiğinin netleşmesini bekleyeceğini açıkladı.

Bardella: “Onursuz ittifak”

Tahmini ilk sonuçlara göre, hiçbir parti 289 sandalyelik salt çoğunluğu elde edemiyor. Bu da Ulusal Meclis içinde, sandalye sayıları birbirine yakın üç büyük blok oluştuğunu ve zorlu bir “hükümet görüşmeleri” sürecine girileceğini gösteriyor.

RN Genel Başkanı Jordan Bardella, ilk sonuçların ardından yaptığı açıklamada, kendilerine karşı oluşan cumhuriyetçi barajı, “onursuz ittifak” olarak niteleyerek, “Ne yazık ki, Emmanuel Macron ve Gabriel Attal'ın aşırı sol ile yaptığı onursuz ittifak ve seçim düzenlemeleri, Fransa’yı yenilenmeden, seçmenleri bir RN hükümetinden mahrum bırakıyor” dedi.

Bardella, “partilerini destekleyen ve ilk turda lider konuma getiren dinamiğe” teşekkür etti ve tarihi sayıda milletvekili çıkardıklarını belirterek, “Her şey bu akşam, şimdi başlıyor. Zafere kadar burada, sizin yanınızda olacağım. Bu gece eski bir dünya yıkıldı. Yeniden umut etmeye başlayan bir halkı hiçbir şey durduramaz” dedi.

Melenchon: “Ya istifa edecek ya da bizi iktidara çağıracak”

Sol ittifak içinde en çok milletvekili çıkaran radikal sol LFI lideri Jean Luc Melenchon da, “Şimdi Cumhurbaşkanı’nın önünde iki seçenek var. Ya istifa edip gidecek ya da bizim saflarımızdan bir başbakan ataması gerekecek. Cumhurbaşkanı’nın Yeni Halk Cephesi'ni iktidara çağırma görevi var” diye konuştu.

Melenchon’un başbakanlığına karşı çıkan, ılımlı solun başbakan adayları arasında ismi geçen Raphael Gluksman da, “Birinci sıradayız ama çoğunluğumuz yok. Sorumlu davranmalıyız. Bir projemiz, bir programımız var. Ekolojik, sosyal bir toplumun ilerlemesi için tartışmaya başlamalıyız” çağrısı yaptı.

Milletvekili seçilemeyen PCF Genel Başkanı Fabien Roussel de, “Fransızlar bizim başarmamızı istedi. Sol partiler olarak birlikte bir çözüm bulmalıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Macron’un, yarın Başbakan Attal’in istifası ve sonuçların kesinleşmesinin ardından yeni hükümet kurma çalışmalarına başlayacağı belirtiliyor.

Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur duruşma talebine ret – 24 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG