Erişilebilirlik

Fransa’dan Ukrayna’ya "Tank Değil Top" Sözü


Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu (solda) ve Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Paris'te biraraya gelerek Ukrayna'ya yapılacak askeri desteği ele aldı.
Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu (solda) ve Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Paris'te biraraya gelerek Ukrayna'ya yapılacak askeri desteği ele aldı.

Rusya- Ukrayna savaşı 343’üncü gününe girerken, kış sonunda kapsamlı bir Rus saldırısı bekleyen Ukrayna hükümeti, Batılı devletlere "daha fazla silah verin" baskısını sürdürüyor. Fransa’ya gelen Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Paris’ten savaş uçağı istedi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Savunma Bakanı Sebastien Lecornu ise, "Tabu yok, her türlü olasılık değerlendirilir" yanıtını verdi. Ancak Reznikov, hızlı askeri yardımlar yerine, "planlı ve uzun vadeli" askeri destek sözü alabildi.

Fransa, Leclerc tankları ve Mirage 2000 savaş uçaklarının yerine, Ukrayna’ya daha önce verdikleri 18 adet orta menzilli Caesar topuna ek olarak 12 yeni top vereceğini açıkladı.

Fransa ve AB’nin Ukrayna’ya yardımı konusu, 3 Şubat Cuma günü Kiev’de yapılacak olan AB-Ukrayna zirvesinde de ele alınacak. Kiev ile Avrupa Komisyonu arasında ilk kez Kiev'de bir Ukrayna-AB zirvesi düzenlenecek.

ABD ve Almanya’nın Kiev hükümetinin "savaş uçağı verin" talebine olumsuz yanıt geldikten sonra, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ve Parlamento Başkanı Ruslan Stefançuk, Ukrayna'ya askeri yardımın güçlendirilmesine yönelik resmi bir ziyaret için Fransa’nın başkenti Paris’e geldi. Reznikov önce Savunma Bakanı Stefan Lecornu ardından da Elysee Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü.

İki savunma bakanı, Reznikov ve Lecornu, ortak açıklamada, Kiev'e 12 ek Ceasar orta menzilli topların tedarik edileceğini açıkladı. Fransa Savunma Bakanı Lecornu, Fransa'nın teslim ettiği 18 ve Danimarka'nın vaat ettiği 19 Caesar topuna ek olarak, bu yeni yardımın yapılacağını duyurdu. Lecornu, bu orta menzilli silahların "200 milyon Euro’luk destek fonunun bir parçası olarak finanse edileceğini" duyurdu. Lecornu, tank ve savaş uçağı verilmesi konusunda ise, "Tabu yok, her olasılık değerlendiriliyor" yanıtını verdi.

Fransız bakan, Ukrayna’ya Caesar toplarının yanı sıra yakıt sevkiyatı da yapacaklarını, ayrıca 150 Fransız askerinin, Ukrayna ordusunu eğitmek üzere Polonya'ya gönderileceğini, "hedeflerinin ayda 600 asker eğitmek" olduğunu açıkladı.

120-140 adet tank beklentisi

Ukrayna, 12 ülkeden oluşan bir koalisyondan gelecek "ilk dalga" tank teslimatlarında 120-140 adet Batı tankı almayı bekliyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, bu tankların Alman yapımı Leopard 2, İngiliz Challenger 2 ve Amerikan Abrams'ı içereceğini açıkladı ve Fransa’nın da Leclerc tanklarını vereceğine güvendiklerini söyledi.

Ukrayna ilk teslimatta Amerika’dan 31 Abrams tankı, Almanya ve Polonya’dan 14’er olmak üzere toplam 28 Alman Leopard tankı; İngiltere’den 14, Kanada’dan 4 olmak üzere toplam 18 İngiliz yapımı Challenger tankı bekliyor.

Tank tedariki için üç Batılı ülkeyi ikna eden Ukrayna hükümeti, savaş uçağı talebinde aynı ilerlemeyi sağlayamadı. ABD Başkanı Joe Biden Pazartesi günü, silah yardımı listesi büyüyen Ukrayna'ya F-16 tipi Amerikan savaş uçakları gönderme talebine olumsuz yanıt verdi. Aynı yanıt Almanya’dan da gelirken, Cumhurbaşkanı Macron, "prensip olarak karşı değiliz" diyerek, açık kapı bıraktı.

Paris’e ilk ziyaretini gerçekleştiren Oleksii Reznikov ise, desteği için defalarca Fransa'ya teşekkür etti, ancak elindeki talep listesinin hala uzun olduğunu da saklamadı. Lecornu, savaş uçağı verilmesi
konusunda bir tartışma başlatılabileceğini belirtti ancak ne Savunma Bakanlığı ne Elysee kaynakları bu konuda net bir açıklama yaptı.

60 milyon Euro’luk Caesar siparişi

Le Monde gazetesine konuşan bir savunma yetkilisi, Fransa’nın kendi stokları gözönüne alındığında, Ukrayna’ya yapacağı Caesar yardımının önemli bir seviyeye ulaştığını, silah yardımını "uzun vadeli bir planla" uygulamaya koyacağını açıkladı.

2022 yılı Şubat ayından önce yalnızca 76 birim topa sahip olan Fransız ordusunun stoklarını koruyabilmek için, bu yeni Caesar'lar doğrudan Kiev'deki Nexter şirketi fabrikasından gidecek. Bugün toplu siparişlerde fiyatı 5 milyon Euro olarak belirlenen Caesar toplarının, Ukrayna için sipariş maaliyeti 60 milyon Euro civarında gerçekleşecek.

Lecornu, Ukrayna destek fonu aracılığıyla Fransız savunma devi Thales tarafından üretilen orta menzilli radar Ground Master 200'ün (GM200) satın alındığını da doğruladı.

Reznikov : "Ben iyimserim"

Savaş uçakları konusunda Lecornu ve Reznikov konunun tartışıldığını doğruladı. Ancak Fransız uçaklarının Ukrayna'ya olası gönderilmesinden çok, uçaksavar savunması da dahil olmak üzere savaş anında bu uçakların düzgün çalışabilmesi için gerekli olan "platform" sağlanması olasılığı daha ön planda tutuldu.

Ancak, müttefik ülke ordularında şu an için bu uçakları sağlamaya yönelik bir plan yok. Ukraynalı pilotların MiG kullandığına dikkat çeken uzmanlar, Fransız Mirage uçaklarının kullanımının uzun bir eğitim gerektireceğini belirtiyor.

Oleksii Reznikov, Batılılar'ın başlangıçta top veya tanklar konusundaki tereddütlerini hatırlatarak, "Ben iyimserim, savaş uçağı da alacağız" dedi.

AB ve NATO üyeliği

Reznikov ile birlikte Paris’e gelen ve Fransız Ulusal Meclisi’ne hitap eden Ukrayna Parlamentosu Başkanı Ruslan Stefançuk da, Ukrayna’nın NATO ve AB üyesi olma isteğini yineledi. Rusya’ya karşı istedikleri silahların kendilerine temin edilmesini de isteyen Stefançuk, "Sevgili dostlar, Rusya ile doğrudan karşı karşıya gelmekten korkmayın. O zaten burada, bize zafer için kanat olacak silahları verin" diye konuştu.

Ruslan Stefançuk, Le Monde’a verdiği söyleşide de Kiev'e tank ve uçak teslim edilmesi gerektiğinde ısrar ederek, 2-3 Şubat Perşembe günü Avrupalı liderlerle yapılacak AB-Ukrayna zirvesinin arifesinde ülkesinin Avrupa Birliği'ne katılma bakış açısıyla kaydettiği ilerlemeye vurgu yaptı.

Kiev'in AB üyeliği için resmi aday statüsü kazanmasından yalnızca birkaç ay sonra, AB yönetiminin Kiev’e taşınması ve 27 üye ülkeyle birlikte böyle bir toplantı düzenlemesi AB açısından da önemli bir mesaj ve adım içeriyor.

XS
SM
MD
LG