Erişilebilirlik

Fransa ile Fas Arasında Diplomatik Kriz


Fas Kralı 6. Muhammet

Paris’te, Fas İstihbarat Başkanı Abdellatif Hammouşi aleyhinde ‘işkence yapmak ve işkenceye iştirakten’ 3 ayrı suç duyurusunda bulunulması iki ülke arasında diplomatik krize yol açtı

Paris’te, Fas İstihbarat Başkanı Abdellatif Hammouşi aleyhinde ‘işkence yapmak ve işkenceye iştirakten’ 3 ayrı suç duyurusunda bulunulması iki ülke arasında diplomatik krize yol açtı.

Fransa'nın Washington Büyükelçisi'nin, Fas'ı "kendisine aşık olmasak da bütün gece yattığımız metresimiz" diye tanımlaması ise bardağı taşıran son damla oldu. Fas, Cumhurbaşkanı Hollande’ın ‘çevre elçisinin’ Rabat programını iptal ederek yanıt verince devreye giren Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, krizi aşmak için Kral Muhammed’i telefonla aradı.

Fransa’da geçtiğimiz Perşembe günü ACAT adlı “İşkeceyi Önleme Hıristiyan Hareketi”, Casuslukla Mücadele Şefi Abdellatif Hammouşi’nin, Fas’ın kontrolu altındaki eski İspanyol sömürgesi Sahra bölgesinin bağımsızlığını isteyen militanlara işkence uyguladığını öne sürerek, Hammouşi aleyhinde üç ayrı suç duyurusunda bulundu.

Aynı gün, bir soruşturma hakimi büyükelçilik konutuna yedi polis memuru aracılığıyla Hammouşi hakkındaki mahkeme celbini iletti. Bu olayı duyan Fas yönetimi, ‘bütün diplomatik teamüllerin çiğnendiğini’ belirterek Fransa’ya sert tepki verdi. Ardından hafta sonu çevre konulu bir konferans vermek üzere Fas’a gelecek olan Hollande’ın ‘çevre özel elçisi’ Nicolas Hulot’nun ziyaretini iptal etti.

‘Fas bizim metresimiz’

Bütün bunlar yaşanırken, Fransa’nın Washington Büyükelçisi François Delattre’ın, İspanyol aktör Javier Bardem tarafından Sahra sorunu üzerine yaptığı bir belgeselde, “Fas, bizim aslında aşık olmadan bütün gece yattığımız bu nedenle de savunmak zorunda olduğumuz metresimiz” sözleri yayınlanınca kriz iyice tırmandı. Rabat, Pazar akşamı yayınlanan bu sözleri şiddetle kınadı.

Hollande devrede

Fransız Dışişleri ise bu sözleri kesin bir dille yalanlayarak Fas’ın Fransa Büyükelçisi Şakib Benmusa’yı bakanlığa çağırarak açıklama yaptı. Ama metres benzetmesini affetmeyen Fas Krallığı, bu sözlerin “kabul edilemez olduğunu” açıklayınca, devreye Cumhurbaşkanı Hollande girdi. Hollande telefonda görüştüğü Muhammet’e, iki ülke arasında bir yanlış anlaşılma olduğunu belirterek, “Fransa’nın sağlam dostluk duygularını” iletti.
XS
SM
MD
LG