Erişilebilirlik

Fransa'nın 'Motosikletli Katili' İle ilgili Şok Video Kayıtlar


Fransa’nın Toulouse kentinde Mart ayında dördü Yahudi, üçü asker yedi kişiyi öldüren ‘motosikletli katil’ Muhammed Merah’ın polis tarafından evine düzenlenen operasyon sırasında yaşananları telefonu ile videoya aldığı ortaya çıktı.

Videolar, “cihatçı katil” olarak da bilinen radikal İslamcı Merah’ın, Fransız gizli servisi ile çok yakın çalıştığını ortaya çıkarıyor. Merah’ın babası, avukatı aracılığıyla oğlunun gizli servis tarafından neden öldürüldüğünün ortaya çıkarılması için dava açarak video kayıtlarını açıkladı, Paris Adliyesi görüntüleri istedi.

Merah’ın kendi çektiği videolarda geçen konuşmaların dökümü Fransız Le Parisien ve Cezayirli Echourouk gazetesinde yayınlandı. Video kayıtlarında Merah’ın bir gizli servis örgütü elemanı ile pazarlığı açıkça su yüzüne çıkararak Merah’ın Toulouse kentindeki apartman dairesinin önünde saatlerce süren operasyona ait karanlık noktalara bir yenisini ekliyor. Kapısının önünde kendisi ile pazarlık yapan polislerle konuştuğu sırada olanları cep telefonuna kaydeden Merah, gizli servisten ‘Züheyir’ kod adlı bir kişiyle konuşuyor.

Merah “Beni bütün bunlara bulaştıran sensin. Beni Müslümanlara yardım diye, mücahitlerle buluşmak için Irak’a, Suriye’ ye, Pakistan’a, Afganistan’a, Halep’e, Diyarbakır’a, Kürdistan’a sen gönderdin. Sonra anladım ki sen Fransız gizli servisi için çalışıyorsun, bir suçlusun. Aşağılık hain seni” diyor. Diğer taraftan bir ses : “Ne olduysa oldu bitti. Şimdi önemli olan senin hayatını kurtarmak. Teslim ol ya da içeri girmeme ve silahlarını almama izin ver” diyor. Merah da, “Sana asla inanmamalıydım. Sen bir hainsin, cehennemin dibine git adi hain. Seni asla affetmeyeceğim. Hiç bir neden olmadan beni öldürecek misiniz ? Ben masumum” diye yanıt veriyor ve ölmeyi seçiyor.

Bu kayıtlar daha önce ortaya çıkan ve Merah’ın Fransız gizli servisi için radikal İslamcı örgütler içinde “köstebek olarak kullanıldığı” iddiasını da doğruluyor.

“Gerekirse videoları yayınlarız”

Merah’ın çektiği iki ayrı video kaydını elinde bulunduran Muhammed Merah’ın babası Muhammed Benhalil Merah, Paris Adliyesi’ne dava açarak, oğlunun öldürülmesinde Fransız gizli polisinin rolünün ortaya çıkarılmasını istedi. Merah’ın babasının avukatları Isabelle Coutant-Peyre ve Zahya Moktari, “Biz Muhammed Merah bir şey yapmadı demiyoruz. Ama gerçeklerin ortaya çıkmasını istiyoruz. Görünen o ki Merah, Fransız gizli servisi ile son derece sıkı ilişkiler içinde, bütün bu karanlık noktalar aydınlansın istiyoruz. Sanırım gerçekleri bilmeyi Toulouse kurbanlarının yakınları da ister. Kayıtlar gerçek, gerekirse yayınlarız,” dedi.

Fransız gizli servisi DCRI kayıtlara ilişkin hiçbir yorum yapmazken, mahkeme kayıtları resmen istedi. Merah’ın öldürdüğü kurbanların ailelerinin avukatları ise ikiye bölündü. Avukat Mehana Mouhou, “Merah gizli servisin bir kurbanı gibi gösterilmeye çalışılıyor. İçişleri Bakanlığı bu iftiralara karşı suç duyurusunda bulunmalı,” derken, bir başka ailenin avukatları Samia Maktouf ve Beatrice Dubreuil de, “Bu açıklamalar karşısında şok olmuş durumdayız. Yetkililerden gerçeği açıklamalarını bekliyoruz,” diye konuştu.
XS
SM
MD
LG