Erişilebilirlik

Fransa Sağı Yüzde 70 "François Fillon" Dedi


Fransız sağ ve merkez sağ partilerinden 7 adayın yarıştığı ön seçimlerde sandığa giden 4.5 milyon seçmen eski Başbakan Fraçois Fillon'u sağın Cumhurbakanı adayı olarak belirledi.

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre François Fillon oyların yüzde 69,5, Alain Juppe ise yüzde 30,5'ini almayı başardı. Fillon, 5 ay sonra yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sağın temsilcisi olacak.

Toplam seçmen sayısı 45 milyon olan Fransa'da ilk tahminlere göre 4.2 milyon ila 4.6 milyon seçmen Fransız sağında ön seçimlerin ikinci turuna katıldı. İlk turda 7 adayın katıldığı yarışta eski başbakanlar François Fillon ve Alain Juppe ikinci tura kalmayı başardı.

Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ilk turda elenirken, Fillon sürpriz biçimde ilk turda yüzde 44 oyla birinci gelmişti. İkinci turu da önde götüren Fillon, yüzde 60 oy alarak sağın adayı olmayı başardı.

Her seçmenden alınan 2 Euro'luk katılım payı ile iki turda toplam 17 milyon Euro para toplandı. Bu miktar sağın adayının cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında kullanması için tahsis edilecek.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG