Erişilebilirlik

Fransa’da 5’inci Sarı Yelekliler Eylemi


Fransa’da 5 haftadır ülke gündemini belirleyen Sarı Yelekliler, 5’inci kez sokaklara çıkarak hükümeti protesto etti. Hükümetin tüm çağrılarına rağmen sokağa çıkma kararı alan Sarı Yelekliler’in başkent Paris’teki eylemlere katılımı önceki haftalara oranla düşüş gösterdi. Öğle saatlerine gelindiğinde polis yalnızca Champs Elysees üzerindeki bazı noktalarda biber gazı ile kalabalıkları dağıttı.

Fransa’da 5’inci Sarı Yelekliler Eylemi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

Paris’te eş zamanlı olarak Opera Meydanı’nda ve Champs Elysees bulvarında toplanan Sarı Yelekliler, “Macron istifa” sloganları atarak protesto gösterisi düzenledi. Gösterilerde Paris genelinde katılım öğle saatlerinde 5 bine yaklaştı. İçişleri Bakanlığı rakamlarına göre, Paris dışında ise 16 bin kişi gösterilere katıldı.

Fransız İçişleri Bakanlığı bu hafta da yoğun güvenlik önlemleri aldı. Elysee Sarayı, Meclis, Başbakanlık ve İçişleri bakanlığı ile tarihi ve turistik merkezler polis koruması altına alındı. Paris’te 8 bin, Fransa genelinde ise 69 bin polis gösterilerin güvenliğini sağlamak için görev aldı. Gösteri alanına giriş çıkışlarda üst aramaları yapılırken, çantasında sert ya da kesici cisim getirenleri polis gözaltına aldı. Öğle saatlerinde yalnızca Paris’te gözaltına alınanların sayısı 85’i buldu. Bu rakam geçtiğimiz hafta aynı saatte 300’ü aşmıştı.

Cumhurbaşkanı Macron’un hafta başında Sarı Yelekliler’in taleplerine verdiği 10 milyar Euroluk yardım paketini yetersiz bulan Sarı Yelekliler, gösterilerden önce bir açıklama yaparak, eylemlerin barışçıl bir havada süreceğini duyurdu.

Sarı Yelekliler’den basın açıklaması

Opera Meydanı’nda toplanan 1000 kadar kişi, öğlen saatlerinde Sarı Yelekliler’in sözcülerinin düzenlediği basın açıklamasına eşlik etti. Basın toplantısı Strasbourg’daki terör saldırısında yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve oturma eylemi ile başladı.

'Destekliyoruz Ama Çok Zarar Gördük'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

​Sarı Yelekliler, eylemlerin sona ermesi için Facebook üzerinden yaptıkları eğilim yoklaması sonucu en çok öne çıkan temel talepleri Opera Meydanı’nda düzenledikleri basın açıklamasında duyurdular.

Sarı Yeleklilerin sözcülerinden Priscilla Ludosky, “Fransız halkına ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a sesleniyoruz. Bu hareket halkın hareketi ve 5 haftadır ülkeyi sarsmaya devam ediyor. Evet Sayın Cumhurbaşkanı kararlıyız. Ülkemizi cendere altında tutan vergilere, kazancın küçük bir gruba gitmesine artık hayır diyoruz. Topladığınız vergiler nereye gidiyor? Komisyonlar, eş dost ilişkisi, halkın parası nereye gidiyor? Bu durumu daha fazla kabul etmiyoruz. Temel ihtiyaç, gıda, enerji, giyim alanında uygulanan vergilerin geri çekilmesini, ayrıcalıklıların maaşlarının düşürülmesini istiyoruz” dedi. Sarı Yelekliler’in sözcülerinden Maxime Nicolle de, “Bundan böyle halk adına karar alınırken ‘Yurttaş Referandum İnisiyatifi’ ile halka sorulmasını istiyoruz. Bizler barışçı eylemcileriz ve öyle de kalacağız” diye konuştu.

Ölü sayısı 7’ye ulaştı

Öte yandan eylemlerin başlamasından bu yana düzenlenen otoyol kapama eylemlerinde yaşanan kazalarda ölenlerin sayısı da artıyor. Dün gece Fransa-Belçika sınırındaki küçük bir kasabada bir kamyonun Sarı Yelekliler’in oluşturduğu baraja çarpması sonucu bir kişi daha yaşamını yitirdi. Eylemlerde yaşamını yitirenlerin sayısı 7’e yükseldi.

Gün ortasına kadar gerçekleşen eylemler tümüyle sakin geçti. Opera Meydanı’nda basın açıklamasının ardından Champs Elysees’ye yürümek isteyen bir gruba polis gaz sıktı. Champs Elysees bulvarında da polis bir grubu dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan New York’ta resmi görüşmelerini sürdürdü – 22 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG