Erişilebilirlik

Fransa'da Adidas Skandalında Gözaltı


Bernard Tapie
Fransa’yı sarsan ve Sarkozy döneminin sembol skandallarından birisi haline gelen Adidas skandalı soruşturmasında, Adidas’ın Fransa’daki eski patronu işadamı Bernard Tapie gözaltına alındı. Paris’te bir hastanede acil serviste muayene edilen Tapie’nin sağlık engeli olmadığı belirlenince gözaltı soruşturması başladı.

Fransa’da Sarkozy döneminin sembolü haline gelen üç büyük yolsuzluktan biri olan Adidas skandalı dosyası hızla ilerliyor. Uluslararası Para Fonu IMF Başkanı Christine Lagarde’ın da onlarca saat ifade verdiği Adidas yolsuzluğu soruşturmasında geçen hafta da ülkenin en büyük telekom şirketi Orange’ın patronu Stephane Richard tutuklanmıştı. Dün yeniden hareketlenen soruşturma çerçevesinde skandalın baş aktörü işadamı Bernard Tapie göz altına alındı. Ancak Tapie’nin avukatları müvekkillerinin sağlık durumunun gözaltını kaldıramayacağını iddia edince, soruşturma hakimleri Tapie’yi önce doktor kontrolundan geçirdi, sonra Mali suçlar Şubesi’nde gözaltına aldı. İki gündür ifade veren Tapie’nin göz altı süresi 48 saat daha uzatıldı.

İşadamına devlet kasasından 400 milyon Euro

Adidas’ın satışı işini Credit Lyonnais bankasına veren Tapie, bu satıştan 400 milyon Euro zarar ettiğini öne sürerek mahkemeye başvurmuştu. Ancak mahkemeden sonuç alamayan Tapie, çözümü ‘Özel Tahkim Komisyonu' kurmakta buldu. 2007 yılında dönemin cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’yi Elysee Sarayı’nda defalarca ziyaret eden işadamı, bu ziyaretlerin ardından 1993 yılından bu yana süren Addidas’ın satışına ilişkin davanın bu özel komisyon tarafından ele alınmasını sağladı. Komisyonun kurulmasını dönemin Ekonomi Bakanı şimdiki IMF Başkanı Christine Lagarde ile Stephane Richard organize etti. Ve komisyon 2008 yılında Tapie’ye 400 milyon Euro ödenmesine karar verdi.

Yolsuzluğun ortaya çıkmasının ardından skandal ile ilgili tüm isimler uzun süren soruşturma seanslarında ifade verdi.Soruşturma hakimleri talimatın Sarkozy tarafından verildiğine inanıyor ve Elysee buluşmalarındaki kararları ortaya çıkarmaya çalışıyor. Diğer iki skandal Karaçi ve L’Oreal yolsuzluklarından ifadesine başvurulan Sarkozy, henüz ifade vermedi. Ancak Tapie’nin ifadesiyle bu konuda bir delile ulaşılması durumunda hakimlerin son aşamada Sarkozy’nin de ifadesini isteyebilecekleri belirtiliyor.

STÜDYO VOA

ABD’nin güney sınırında göçmen krizi büyüyor – 25 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:31 0:00
XS
SM
MD
LG