Erişilebilirlik

Fransa'da 'Kara Cumartesi' Alarmı


Fransa'da akaryakıt zamlarını protesto ederek başlayan ve 3 haftada bütün ülkede yüz binlerce kişinin katıldığı büyük bir harekete dönüşen Sarı Yelekliler, şiddet olaylarının yarattığı korkunun gölgesinde dördüncü kez Paris'te büyük eyleme gidiyor.

Hükümet, "yıkıp, döküp, öldürmeye geliyorlar" diyerek halkı Paris'teki eylemlere katılmamaya çağırdı. İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Fransa genelinde 89 bin, Paris'te ise 8 bin polisin görev yapacağını açıkladı. Hükümetin akaryakıt zamlarını tümüyle iptal etmesinin ardından ikiye bölünen Sarı Yelekliler'in bir bölümü hükümetin bütün görüşme taleplerini reddederken, bir grup ise Başbakan Edouard Philippe ile görüşmeyi kabul etti.

Fransa'da dördüncü kez büyük eylem çağrısı yapan Sarı Yelekliler'in bir önceki hafta yaşanan şiddet olayları nedeniyle, gözler saatlerce süren şiddetli çatışmalara sahne olan Paris'e çevrildi. Eylemden bir gün önce basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Christophe Castaner, 8 bini başkent Paris'te olmak üzere, Fransa genelinde 89 bin polis ve jandarmanın görev yapacağını duyurdu. Polisin kırıp dökmeye kalkışan eylemcileri daha ilk girişiminde gözaltına alacağını duyuran Castaner, "Hiçbir şiddet eylemini affetmeyeceğiz. Kamu düzeninin bozulmasına izin vermeyeceğiz" diyerek eylemcileri uyardı ve "ılımlı eylemcilere" Paris'teki gösterilere katılmama çağrısı yaptı.

Macron konuşmayacak

Öte yandan Sarı Yelekliler'in hedefindeki Cumhurbaşkanı Macron, 4'üncü büyük eylem öncesinde de sessizliğini korumaya devam etti. Macron'un eylem öncesi kameraların karşısına çıkarak açıklama yapacağı söylentilerini kurmayları yalanladı. Macron'a yakın isimlerden, iktidar partisi Cumhuriyet'e Yürüyüş (LAREM) Meclis Grup Başkanı Richard Ferrand, "Cumhurbaşkanı eylemden önce, yangına körükle gitmek istemediği için konuşmayacak. Ancak önümüzdeki hafta başında Fransızlar'ın karşısına çıkacak" dedi.

Paris hayalet şehir

Gösterilerde şiddet olaylarının tekrar etmesi korkusu nedeniyle, Paris'te tüm etkinlikler iptal edildi. Dünyanın en çok ziyaret edilen mekanı Eyfel Kulesi ile Louvre Müzesi ziyarete kapatıldı. Hafta sonu lig maçları iptal edildi, stadyumlar, tiyatrolar, kültür merkezleri, mağazalar, cumartesi sabahı eğitim yapan tüm okullar ve üniversitelerle 40'a yakın metro istasyonu kapatıldı.

Fransa Yüksek Yayın Konseyi (CSA) medyayı yayınlarında "sorumlu ve dengeli" yayın yapmaya davet ederken, göstericilere ise görev yapan medya mensuplarına saygılı olma çağrısı yaptı.

Liselilerin eylemi nedeniyle ülkede 400 lisede eğitim aksadı. Sert olayların yaşandığı Mantes la Jolie Lisesi'nde diz üstü çöktürülerek gözaltına alınan öğrencilerin görüntüleri ülkede infial yarattı. İçişleri Bakanı Castaner, eleştiriler üzerine "Kabul ediyorum görüntüler şiddetli. Ama olaylar da en az görüntüler kadar şiddetli. Gerçek bir şehir şiddeti yaşıyoruz" diye konuştu.

Adalet Bakanı Nicole Belloubet, sosyal medya üzerinden şiddet çağrısı yapan 10 kişinin önlem amaçlı olarak gözaltına alındığını açıkladı.

Milletvekiline kurşunlu zarf

Eylemlerden bir gün önce iktidar partisi Cumhuriyet'e Yürüyüş'e (LAREM) mensup Pas-de-Calais milletvekili Benoit Potteri, içinde kurşun bulunan bir tehdit zarfı aldı. Zarfta, kurşuna, "Bir dahaki sefere bu kurşun iki gözünün arasında olacak" notu da iliştirildi. Potteri, "Bu zarfı aldığıma şaşırdım. Çünkü ben seçim bölgemde Sarı Yelekliler ile sürekli görüştüm. Sürekli diyalog çağrısı yaptım" dedi. Milletvekili, tehdit üzerine, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Sarı Yelekliler bölündü

Kendilerini "Özgür Sarı Yelekliler" diye adlandıran bir grup korkuyla beklenen eylemden bir kaç saat önce Başbakan Edouard Philippe ile görüşmeyi kabul etti. Bir grup ise hükümetle somut adımlar açıklanmadan görüşmeyi reddediyor.

Polis, "Cumartesi günü Elysee'ye gireceğiz" diyen Sarı Yelekliler hareketinin öncülerinden Eric Drouet hakkında soruşturma açtı. Evinde arama yapılan Eric Drouet, ilerleyen saatlerde "Elysee'de değil, Paris girişlerinde toplanalım" çağrısı yaptı.

Hareketin ilk öncülerinden olan ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a kendilerini kabul etme çağrısı yapan Benjamin Cauchy, Sarı Yelekliler'e,"Paris'e gitmeyin. Paris'te hükümet tuzak hazırlıyor. Hükümet bizim kırıp döken şiddet yanlıları olduğumuzu göstermeye çalışıyor" derken, Jacline Mouraud da, "Paris'e gelip gösteri yapmanın neye yarayacağını anlamıyorum. Paris tam bir tiyatro sahnesi. Halbuki yaşadıklarımız bir oyun değil" diye konuştu.

Paris Belediye Başkanı: "Paris'e sahip çıkın"

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo da, herkesi sağduyulu olmaya çağırarak, "Paris'e kıymayın, Paris'e sahip çıkın. Çünkü Paris hepimizin" dedi. Hidalgo, gösteri hakkının kutsal olduğunu ancak şiddet kullanmadan da mesajların güçlü bir şekilde verilebileceğini belirterek, "Talepleriniz, sakin, saygılı ve sorumlu olduğunuzda daha iyi duyuluyor" dedi.

Fransızlar'ın yüzde 68'i destek veriyor

Bütün şiddet olaylarına ve hükümetin bütün geri adımlarına rağmen, Fransız halkının Sarı Yelekliler hareketine desteği azalmıyor. Opinion Way tarafından LCI haber kanalı için yapılan son anket, Fransızlar'ın şiddet olaylarına rağmen, Sarı Yelekliler hareketine destek vermeye devam ettiğini ortaya çıkardı. Ankette, Fransızlar'ın yüzde 68'i Sarı Yelekliler'in yeniden Cumartesi günü büyük eyleme çıkmasını desteklediklerini söyledi. Bu rakam şiddet olaylarının yaşandığı geçtiğimiz Cumartesi günü öncesi de aynı seviyedeydi.

XS
SM
MD
LG