Erişilebilirlik

Fransa'da "Macronmania"nın Sonu mu?


Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan, ardından genel seçimlerde Ulusal Meclis'e beklenenin de ötesinde milletvekili sokmayı başaran Fransa'nın 39 yaşındaki genç cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, parlamentonun üst kanadı Senato seçimlerinde büyük yenilgiye uğradı.

Macron, 348 senatörün yarısını yenilemek için yapılan seçimlerde yalnızca 23 Senatör çıkarabildi. Seçimleri, 148 sandalye sahibi olmayı başaran, dağılmanın eşiğindeki sağ parti Cumhuriyetçiler (LR) kazandı. Macron ise, Senato'da anayasayı değiştirme çoğunluğunu da kaybetti.

Fransa'da belediye başkan ve encümenleri ile sınırlı bir seçmen kitlesinden oluşan "büyük seçmen" tarafından belirlenen Senato seçimlerinde, belediye seçimlerine henüz girmeyen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi ilk seçim yenilgisini aldı. Macron'un partisi "Yürüyüş Hareketi'ne (LREM) geçen 29 senatörden 6'sı kaybedince LREM yalnızca 23 senatör çıkarabildi. LREM, seçimlerde 50 ila 60 arasında sandalye kazanmayı hedefliyordu.

Senato'nun 171 sandalyesinin değişmesi için yapılan seçimlerde LREM 208 adayla en çok senatör adayı gösteren parti oldu. Macron'un parti içinden aldığı sağ politikacılar nedeniyle bölünme noktasına gelen sağ parti Cumhuriyetçiler (LR) ise beklediğinin de üstünde bir zafere imza atarak, Senato seçimlerinin galibi oldu. LR, mevcut senatör sayısına 5 yeni Senatör ekleyerek, Senato'daki sandalye sayısını 148'e çıkardı.

Birbiri ardına cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri kaybeden Sosyalist Parti 68 Senatör çıkarmayı başardı. Aşırı sağ parti Front National ise, oylarını artırsa da mevcut 2 sandalyeyi korumanın ötesine gidemedi.

Yeniden Senatör seçilen Senato Başkanı Gerard Larcher hem kendisinin hem de partisinin seçim başarısının ardından, "Bu seçimler, bir yıldır geleneksel şemayı alt üst eden olağan dışı bir seçim sayfasını kapatmıştır. Senato istikrarı getirecek dengeleyici karşı güç olma görevini yeniden üstlenmiştir" dedi.

LREM: "Asıl rövanş 2020'de"

LREM'in Senato Grup Başkanı François Patriat ise yenilgiyi, "Bu seçimleri ne kazanabilirdik, ne de kaybedebilirdik. Çünkü yerel seçimlere girmedik. Senatörleri seçen büyük seçmen arasında bizim temsilcimiz çok azdı. Ama LREM'in Senato sınavı asıl 2020'de gerçekleşecek. O tarihte belediye başkanlarımız, encümenlerimiz, bölge yöneticilerimiz olacak " sözleriyle açıkladı.

"Anayasa reformu sandığa gömüldü"

Macron için bu yenilgi, Senato'da küçük partilerden biri olmanın yanısıra, getirmek istediği anayasa reformu için ihtiyacı olan 5'te 3 çoğunluğu da elde edememesi anlamına geliyor.

Senato'daki ağırlığını korumayı başaran Sosyalist Parti'nin senatörlerinden Luc Carvounas, "Ben bu akşam anayasa değişikliğinin sandığa gömüldüğünü düşünüyorum" dedi. Ancak Macron'un yakın kurmayları, Senato'da engelle karşılaşmaları durumunda "Macron'un referanduma gitmek için bir saniye bile düşünmeyeceğini" dile getiriyor.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG