Erişilebilirlik

Fransa'da Terör Saldırısı: IŞİD Üstlendi


Fransa'nın başkenti Paris yakınlarındaki Yvelines banliyösünde bulunan Magnanville kentinde bir saldırgan, önce bir polis komiserini evinin önünde 9 bıçak darbesiyle, ardından da eşini evinde boğazını keserek öldürdü. Saldırganın 25 yaşındaki Larossi Abballa adlı Fransız vatandaşı olduğu belirlendi. Önce evinin önünde sivil giyimli komiseri öldüren Abbala, daha sonra komiserin evine girerek eşi ve 3 yaşındaki oğlunu rehin aldı. Özel polis birliklerinin müdahalesi sonucu saldırgan gece yarısına doğru vurularak öldürüldü. Operasyon sonunda yalnızca 3 yaşındaki çocuk sağ kurtarıldı.

Dün akşam 20.30 sularında evine gelmekte olan sivil giyimli 42 yaşındaki Mureaux Karakolu komiseri Jean-Baptiste Salvaing, bıçaklı bir şahsın saldırısına uğradı. Komiseri 9 bıçak darbesiyle öldüren saldırgan daha sonra kurbanının evine kaçtı.

Komşuların ihbarı üzerine olay yerine gelen polis, önce evin elektrik ve gazını kesti, ardından etrafındaki evleri boşaltarak saldırganla pazarlığa başladı. Ancak gece yarısına kadar pazarlıklardan sonuç alamayan operasyon polisi duruma müdahale etti.

Çok sayıda silah ve patlama sesinin ardından saldırgan gece yarısı ölü olarak ele geçirildi. Komiserin eşi evde boğazı kesilmiş şekilde bulunurken, çiftin 3 yaşındaki oğlu ise mucize eseri olaydan sağ kurtuldu. Cinayetleri gören ve ağır polis operasyonuna tanık olan çocuğun şok yaşadığı bildiriliyor.

Cihatçı siteleri izleyen Amerikan web sitesi "SİTE", saldırının hemen ardından, IŞİD'e bağlı ajans Amaq'ın "Bir IŞİD militanının Paris yakınlarında bir polisi öldürdüğünü" açıkladığını duyurdu. Polis kaynakları da, saldırganın pazarlıklar sırasında da IŞİD'i gündeme getirdiğini kaydetti.

Terör soruşturması açıldı

Le Parisien gazetesi ve BFM TV haber kanalı, görgü tanıklarının saldırganın "Allahu ekber" diyerek saldırdığını anlattıklarını açıkladı. Paris Adliyesi terörle mücadele birimi, olayla ilgili terör soruşturması başlattı.

İlerleyen saatlerde saldırganın kimliğine ilişkin ayrıntılar da ortaya çıktı. Fransız vatandaşı olan 25 yaşındaki Larossi Abballa'nın polis tarafından önce hırsızlık, ardından da radikal islamcı örgütlere yakınlığı nedeniyle poliste kaydı bulunduğu, 2013 yılında bir cihatçı örgüte yakınlığı nedeniyle 3 yıl hapis cezası aldığı ortaya çıktı. Abballa'nın, öldürülen komiser Salvaing'in daha önce çalıştığı Mantes-la-Jolie karakolu yakınında oturduğu, eşinin de halen bu karakolda çalışan bir polis memuru olduğu kaydedildi.

Euro 2016 paniği, Hollande zirveyi topladı

Terör saldırısı, bütün hızıyla devam eden Euro 2016 Avrupa Futbol karşılaşmalarının yapıldığı ülkede terör saldırısı korkularını yeniden gündeme getirdi. Olayın Orlando saldırısından bir gün sonra yapılması da kaygıları arttırdı.

Cumhurbaşkanı François Hollande, bu sabah 7:45'te güvenlik zirvesini topladı. Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada saldırının aydınlatılması için tüm olanakların seferber edileceği vurgulandı.

IŞİD'li saldırgan Facebook'tan canlı yayın yapmış: "Avrupa dev bir mezarlık olacak"

Fransa'yı yeniden sarsan terör saldırısının zanlısı 25 yaşındaki Fransız Larossi Abballa işlediği cinayetleri Facebook'tan canlı olarak yayınlamış. Zanlının yayınladığı videoların uzunluğu 13 dakika. Üstelik saldırgan, öldürdüğü polislerin fotoğraflarını da Facebook üzerinden paylaşıyor. Görüntülerde zanlı, çocuğun gözleri önünde cinayeti işliyor. Ve Avrupa'yı "dev bir mezarlığa çevireceklerini" haykırıyor.

Fransız terör uzmanı gazeteci, David Thomson, Pakistan ve Fransa arasında cihatçı örgütlere eleman kazandırdığı ortaya çıkan zanlının Facebook hesabından paylaştıklarını, kendi Twitter hesabından anlattı. Zanlının Facebook hesabı polis tarafından bu sabah bloke edildi. İşte Thomson'un Twitter hesabından paylaştığı tüyler ürperten söz ve sahneler:

"Bebek, katilin hemen arkasında kanepede oturuyor. Annesini öldürdükten sonra, 'çocuğu ne yapacağımı henüz bilmiyorum' diyor"

"Şeyh Adnani'nin 'Avrupa dev bir mezarlık olacak" çağrısına yanıt veriyoruz"

"Facebook'taki görüntülerinde zanlı, pek çok polis, gardiyan, gazeteci ve rap sanatçısı ismi, sayarak, diğer müminlere de onları öldürmeleri çağrısı yapıyor"

Zanlı aynı zamanda, Facebook hesabından uzun bir saldırıyı üstlenme mesajı paylaşıyor.

XS
SM
MD
LG