Erişilebilirlik

Fransız Polisinden Noel Operasyonu: 7 Gözaltı


Fransa'da Noel öncesi Avrupa'nın en büyük Noel Pazarı'na ev sahipliği yapan Strasbourg kentinde operasyon düzenleyen Fransız polisi, 7 kişiyi gözaltına aldı. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, operasyonun acil düzenlendiğini ve Fransa'da planlanan bir saldırıyı önlediklerini açıkladı.

Fransız polisi Pazar günü Marsilya ve Strasbourg kentlerinde eş zamanlı olarak düzenlediği terör operasyonlarında cihatçı örgütlerle bağlantısı olduğu belirlenen 7 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan zanlıların 29 ve 37 yaşları arasında Fas, Fransız ve Afgan asıllı kişiler olduğu belirtildi.

Operasyona ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Bernard Cazneuve, operasyonların Paris Anti terör dairesinin yürüttüğü uzun süreli soruşturmanın sonucu olduğunu dile getirdi. Sanıkların 8 aydan daha uzun süre izlendiğini ve dinlemeye alındığını kaydeden Cazeneuve, gözaltına alınan kişilerin evlerinde yapılan aramalarda silah ele geçirildiğini ve daha çok silah temini için temasa geçtiklerinin tespit edildiğini bildirdi.

Cazeneuve, "Yılbaşından bu yana cihatçı terör örgütleriyle bağlantısı olduğu tespit edilen 418 kişi gözaltına alındı. Her gözaltı bir dram ya da saldırının gerçekleşmesini engelledi. Son operasyonda göz altına alınan 7 kişiden 6'sı istihbarat ya da polis tarafından bilinmeyen isimler. Ülkemizde uzun vadeli bir saldırı hazırlığında oldukları tespit edildi. Yani gelecekte planlanan bir saldırıyı engelledik" dedi. Cazeneuve, yalnızca Eylül 2016'dan bu yana 143 kişinin gözaltına alındığını,bunlardan 52'sinin tutuklanaak cezaevine konduğunu, 21'inin ise adli takip altında olduğunu açıkladı.

Noel öncesi operasyon

Ancak saldırganların hedefini açıklamayan Cazeneuve soruşturmanın devam ettiğini, pek çok noktada saldırı planlayan zanlıların hedefinin soruşturma sonrasında açıklanacağını dile getirdi. Noel yaklaşırken Strasbourg ve Marsilya'da düzenlenen operasyon akıllara zanlıların Avrupa'nın en büyük Noel pazarının kurulduğu ve her yıl 2 milyon turistin ziyaret ettiği Strasbourg'un Noel pazarını hedef aldıklarını getirdi.

Strasbourg Belediye Başkanı Roland Ries ise, Cazeneuve'un kendisine Strasbourg'da değil, Paris ve civarında bir saldırı hazırlığı olduğunu söylediğini, Strasbourg Noel Pazarı için gereken her türlü güvenlik önleminin alınacağını söyledi. Kentin önemli gelir kaynaklarından birisi olan Noel pazarının önümüzdeki hafta açılması planlanıyor. Ries, "Doğrudan ya da ciddi bir tehdit olmadığı sürece Noel pazarını açacağız" dedi.

Fransa'da Nantes kentinde bir zanlı Noel pazarına saldırmış, Paris saldırılarının ardından Saint Denis'de yakalanarak öldürülen Abdelhamid Abaoud ve ekibinin de Paris'in en büyük Noel Pazarı La Defense'a saldırı hazırlığında oldukları açıklanmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG