Erişilebilirlik

Fransız Sosyalistleri'ne İlk Siyah Başkan


Harlem Desir
Fransa’nın iktidar partisi Sosyalistler’in Genel Sekreteri Martine Aubry, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından görevi bırakacağını, yerine sağ kolu Genel Sekreter Yardımcısı Afrika kökenli insan hakları savunucusu Harlem Desir’in gelmesini istediğini açıkladı. Parti içinde uzlaşmanın ismi olarak öne çıkan Harlem Desir seçilirse, Fransa tarihinde ilk kez iktidar partisinin başkanlığına bir siyah gelecek. Harlem Desir, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini destekliyor, ancak Türkiye’nin Ermeni soykırımını tanımasının ise tam üyelik şartı olmasını istiyor.

Sosyalist Parti’yi Sarkozy karşısında cumhurbaşkanlığı yenilgisiyle darmadağın devralan ve beş yıllık yönetiminde partiyi birleştirerek girdiği her seçimi kazandırmayı başaran Genel Sekreter Martine Aubry, Ekim ayı sonunda yapılacak parti kongresinde bu görevini bırakacağını açıkladı. Yaz boyunca yerine kimi göstereceği konusunda temaslarını sürdüren Aubry, sonunda yardımcısı Harlem Desir’i varis gösterdi. Partinin bütün ağır toplarının üzerinde anlaştığı Desir’e Başbakan Jean Marc Ayrault da destek verince, seks skandalı nedeniyle minder dışı kalan Uluslararası Para Fonu (IMF) eski Başkanı Dominique Strauss Kahn’ın ekibinden olan rakibi Jean Christophe Cambadelis’in şansı sona erdi. Desir’i, Cumhurbaşkanı Hollande’ın da desteklediği belirtiliyor.

Türkiye’nin AB üyeliğini ‘soykırım’ şartına bağlıyor

Tam bir Türkiye dostu olan Martine Aubry’den görevi devaralan Harlem Desir, Türkiye’nin AB’ye girmesini en çok savunan politikacılardan. Ancak Ermeni soykırımına ilişkin görüşleri Türkiye’yi zorlayacak sertlikte. 2009 yılında ‘soykırımın’ yıldönümü olarak anılan 24 Nisan’da yaptığı bir açıklamada, “Ermeni Soykırımı’nın, bütün insanlığa karşı suç olarak kabul edilmesini istiyorum. Türkiye’nin Ermeni soykırımını kabul etmesi, onun AB’ye üyelik şartlarından birisi olmalıdır. Avrupa’nın, Türk ve Ermeni halklarının yeniden bir araya gelmesine ihtiyacı var. Umarım Senato hızla soykırımı inkar edenlerin cezalandırılmasını içeren yasayı kabul eder” demişti. Ancak Sosyalist Parti ve Cumhurbaşkanı Hollande, Türkiye’nin soykırımı tanımasının AB üyeliği ile ilişkilendirilmesine karşı çıkıyor.

Fransa’nın Obama’sı

Martinikli siyah bir baba ve Alsace’lı Fransız bir annenin çocuğu olan Desir, 1959 Paris doğumlu. Siyasete, 30 yıl önce ülkede ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele eden ‘SOS Racisme’ Derneği’ni kurarak adım attı. 1980’lerde ırkçılığa karşı mücadele eden, afro saç biçimi ve yakışıklı yüzü ile medyatik ve popüler bir kahraman oldu. Arapların ve siyahların yaşadığı ayrımcılıklarla mücadele ederken, “Arkadaşıma dokunma” kampanyası ile Concorde meydanında onbinleri toplamayı başardı. 1993’te, 1982 yılından beri üyesi olduğu Sosyalist Parti’ye girdi. 1999’dan bu yana Avrupa milletvekilliği yapan Desir, Partinin sol kanadıyla yola çıktıktan sonra 2005 yılında eski Başbakan Lionel Jospin’in ekibine geçti. Segolene Royal’in partiden uzaklaştırdığı Harlem Desir, kısa bir moladan sonra Paris Belediye Başkanı’nın desteğiyle yeniden etkin rol alarak Martine Aubry döneminde partinin sözcülüğünü ve genel sekreter yardımcılığını üstlendi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini PS’in adayı Hollande kazanınca Martine Aubry teamüller gereği kongreye kadar görevi bırakınca onun yerine vekaleten Genel Başkanlık görevini üstlenen Desir, 26-28 Ekim’de yapılacak kongrede Fransa’nın Meclis’te grubu olan bir siyasi partinin ilk siyah genel sekreteri olmaya hazırlanıyor.
XS
SM
MD
LG