Erişilebilirlik

Fukuşiya Amerika’nın Nükleer Enerji Politikasını Etkilemeyecek


Fukuşiya Amerika’nın Nükleer Enerji Politikasını Etkilemeyecek

Nükleer Enerji Denetim Kurulu Başkanı Bill Borchardt, mevcut nükleer santrallere işletme izni vermeye devam edeceğini söyledi.

Senato Enerji Komisyonu’na bilgi veren Bill Borchardt, Amerika’daki 104 nükleer elektrik santralinden yarısının işletme izinlerini yenilemek üzere olduğunu ve onay sürecini yavaşlatacak teknik bir neden görmediğini söyledi.

Borchardt, nükleer santrallerde değişiklik yapılması gerekmesi halinde derhal yapılacağını ancak bunun onay sürecinin dışında gerçekleşeceğini belirtti.

Borchardt ve Enerji Dairesi Başkanı Peter Lyons, Senato komisyonuna, Fukuşima’daki radyasyon sızıntısının Amerika’ya tehdit oluşturmadığını da vurguladı.

Lyons, Fukuşima’daki durumun yavaş yavaş düzelmekte olduğunu ve Japon yetkililerin reaktörleri soğutmak için uzun dönemli yöntemler aradıklarını söyledi.

Depremde zarar gören Fukuşima santralinin etrafındaki beş ayrı yerde yapılan toprak analizlerinde radyoaktif plütonyuma rastlandı ve Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi durumun hala çok ciddi olduğunu görüşünde.

XS
SM
MD
LG