Erişilebilirlik

'Futbol Maçıyla Farkındalık Yarattık'


'Futbol Maçıyla Farkındalık Yarattık'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:21 0:00

İstanbul Kağıthane’deki bir halı sahada düzenlenen organizasyona aralarında eski milli futbolcular Tuncay Şanlı, Semih Şentürk, Ahmet Dursun’la müzik ve sinema dünyasından Doğukan Manço, İsmail Baki, Ruhi Sarı gibi isimler katıldı.

Ünlüler karmasıyla, eski milli futbolcular ve ampute oyunculardan oluşan takım arasında oynanan maçın hakemliğini FIFA kokartlı eski hakem ve televizyon yorumcusu Erman Toroğlu yaptı. Bir süre önce bir ameliyat geçiren hakem Erman Toroğlu da maçı tekerlekli sandalye ile yönetti.

Sponsorlardan elde edilen gelirlerin engelli bireyler, gaziler ve şehit ailelerine aktarılacak olan organizasyonla ilgili konuşan koordinatör Şeniz Ulusoy, bu maç sayesinde 3 Aralık günü ciddi bir farkındalık yaratıldığını söyledi:

"Bu yıl ikincisini yapmış olduğumuz eski milli futbolcular, ünlü dizi oyuncular ve ampute takımdan 4 futbolcu var. Perküsyon grubumuz da var. Daha yaptıklarımızda da ampute futbolcular da var"

Ampute futbolcu Deniz Kılıç da 1999 yılında bastığı mayın sonucu tek ayağını kaybetmiş bir engelli sporcu. Kılıç, tek bacağını kaybetmiş olmasına rağmen futbol oynamaya nasıl başladığını anlatırken engellerin insanın kendi zihninde olduğuna vurgu yapıyor.

Deniz Kılıç, "Mayına basmadan önce de futbol oynuyordum. GATA’da bana söylediler. Tek sıkıntı ters ayak olmadı. İnsan sevdiği istediği şeye engel olarak görmeyince aşıyor" diyor.

Maç öncesinde zihinsel engelli çocuklar müzik grubu “Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu” da küçük bir konser verdi.

2011 nüfus sayımı verilerine göre Türkiye’de engelli birey sayısının nüfusa oranı yüzde 6,9. Engelli erkek bireylerin nüfusa oranı 5,9 kadınlarınsa 7,9. Engelsiz Yaşam Vakfı Başkanı Atilla Kaplakarslan, Türkiye’de insanların engelli bireylerle yaşamayı öğrenmediklerini bunu bilmeden büyümediklerini söylüyor: "Engellilerle yaşamasını bilmiyoruz"

Kaplakarslan Engelsiz Yaşam Vakfı’nın düzenlediği organizasyonlarla her alanda engelli bireylere yardımcı olmaya çalıştıklarını, önümüzdeki yıl Amerika’da da organizasyon yapmaya hazırlandıklarını belirtti: "New York’ta da organizasyon yapacagız"

3 Aralık 1992 yılından bu yana tüm dünyada Uluslararası Dünya Engelliler Günü olarak kutlanıyor.

  • 16x9 Image

    Mehmet Sümer

    Mehmet Sümer, CNN Türk, Haber Türk ve TRT kanallarında haber spikeri, dış haberler muhabiri ve savaş muhabiri olarak çalıştı. TRT Bağdat Temsilciliği ve New York Temsilciliği görevlerinde bulundu. Irak, Ukrayna, Mısır ve Suriye iç savaş ve karışıklıkları başta olmak üzere dünyanın birçok noktasından canlı yayınlar, haber ve röportajlar yaptı. 2016 Aralık ayından bu yana Amerika'nın Sesi kadrosunda görev yapıyor.

XS
SM
MD
LG