Erişilebilirlik

Futbolcuya ‘Propaganda’ Cezası


Hakkında ‘Terör örgütü propagandası’ iddiasıyla dava açılan Diyarbakır’ın Amedspor takımının futbolcusu Deniz Naki, üst mahkemenin bozmasının ardından yeniden yargılandığı davada 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Türkiye 2'nci Ligi'nde mücadele eden Amedsporlu Deniz Naki, sosyal medya paylaşımları nedeniyle mahkemelik oldu. Sosyal medya hesaplarında 'Terör örgütü propagandası' yaptığı iddiasıyla Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Naki ilk duruşmada beraat etti. Ancak beraat kararı, savcının itirazı üzerine, üst mahkeme tarafından bozuldu.

Bozma kararının ardından Naki bugün Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden hakim karşısına çıktı. HDP milletvekilleri Ziya Pir, Feleknas Uca, Avrupa Parlamentosu milletveli Fabio De Masi ve Almanya eski milletvekili Norman Peach de izlediği duruşmada söz alan Naki, önceki savunmalarını tekrar ettiğini belirterek, beraatını istedi. Cumhuriyet savcısı ise Naki'nin "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Daha sonra söz alan Naki'nin avukatları Ahmet Özmen, Soran Haldi Mızrak ve Seval Paksoy ise ortak savunmalarında, bozma kararına katılmadıklarını belirterek, "Bu olay milliyetçi gruplarca çok fazla köpürtülerek kamuoyunun önüne geldi. Daha önce verilen beraat kararı toplumda çok olumlu karşılandı. Yasal olarak istinaf kararına direnmek mümkün değil. Ancak bu durumda mahkemenin yeni bir gerekçe ile yeni bir beraat hükmü vermesini bekliyoruz. Müvekkilimizin paylaşımları propaganda içermemektedir. Paylaşımların hiç birinde şiddet içeren bir unsur yoktur. Paylaşımlar tamamen barış mesajı içermektedir. Bu paylaşımlar ifade hürriyeti kapsamındadır” dediler.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme Deniz Naki'nin 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırılmasına ve bu cezanın 5 yıl boyunca ertelenmesine hükmetti. Naki'nin 5 yıl boyunca benzer bir suç işlemesi durumunda erteleme kararının kaldırılacağı bildirildi.

Yargılamanın ardından soruları yanıtlayan Naki, hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Naki, "İlk mahkememde beraat etmiştim. Böyle bir sonuçla buradan çıkmak üzücü bir şey. Ben barış mesajı vermiştim. Savaşa karşı olduğumu söylemiştim. Bundan dolayı cezalandırıldım. Ben barışa aşık bir insanım. Her zaman bu mesajları yine vereceğim. Bedeli ne olursa olsun ödemeye hazırım” diye konuştu.

Naki'nin avukatı Soran Haldi Mızrak ise, mahkemenin istemeyerek bu kararı verdiği belirterek, "Dün siyah dediğine bugün beyaz demek zorunda bırakıldı. Kanunda böyle bir sıkıntının olması 1 yıl 6 ay ceza ile sonuçlandı. Bu karara karşı istinaf yolu yine açık. Biz istinaf edeceğiz. Ne yazık ki Türkiye'de bu tür kararlar çıkmak zorunda kalıyor. Mahkemelerin şehrin koşullarını, zamanın gerekliliğini gözeterek verdiği kararlar, o dosya ile hiç bir şekilde ilgisi, bilgisi olmayan istinaf mahkemelerince bozuluyor. İstinaf kararının sonucunu bekleyeceğiz. Orada bu kararın bozulmasını umacağız” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG