Erişilebilirlik

Güney Sudan'da Ateşkes Anlaşması İmzalandı


Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir (L) ve isyancıların lideri Riek Machar Addis Ababa'da bir araya geldi
Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir (L) ve isyancıların lideri Riek Machar Addis Ababa'da bir araya geldi

Güney Sudan devlet başkanı ve isyancı lider ateşkes anlaşması imzaladı. Üç yıl önce Sudan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden ülkede aylardır devam eden iç savaşı sona erdirme yönünde uluslararası baskılar artmıştı

Devlet Başkanı Salva Kiir ve isyancı lider Richek Machar iç savaşın başladığı beş aydan bu yana ilk kez dün yüz yüze, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da bir araya geldi ve el sıkıştı.

Kiir ve Machar tüm çatışmaları sona erdiren ve insani yardım koridoru açılmasına izin veren bir anlaşma imzaladı. İki rakip lider ayrıca bir geçiş hükümeti kurma konusunda anlaştı. Yeni geçici hükümette kimlerin olacağı daha açıklığa kavuşmadı.

Devlet Başkanı Kiir, ordunun anlaşmayı uygulayacağı yolunda güvence verdi. Machar da tarafların ciddi diyalog kurması durumunda sorunların çözüleceğini söyledi.

Güney Sudan’da çıkan şiddet olayları, binlerce kişinin ölümüne, 1 milyon 200 bin kişinin de evlerinden kaçmasına yol açtı. Çatışmaları sona erdirmek için yürütülen hiçbir görüşme sonuç vermemişti.

Ancak geçen hafta Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin ziyaretinin ardından taraflar anlaşma imzalamaya karar verdi. Kerry’nin dışında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon da, Güney Sudan’ı ziyaret etti. BM, perşembe günü yayınladığı raporda, hem hükümetin hem de isyancıların insanlık suçu işlemiş olabileceğini bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü de, Bor kenti yakınlarında bir toplu mezarda 530 cesedin çıkarıldığını açıkladı.

İç savaş, Devlet Başkanı Kiir ve eski yardımcısı Machar arasında yetki konusundaki anlaşmazlıktan çıktı. Kiir, geçen yıl Machar’ı azletmişti.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG