Erişilebilirlik

G20 Zirvesi’nde Gündem Yoğun


Dünyanın en gelişmiş 20 ekonomisini biraraya getiren G20 liderler zirvesi Almanya’nın Hamburg kentinde başladı. İki gün sürecek toplantılarda mali piyasa düzenlemelerinden terörle mücadeleye, iklim değişikliğinden hastalıklarla mücadele ve tedarik zincirine kadar birçok konu ele alınacak.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, liderleri resmi açılış töreninde tek tek karşıladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de bu liderler arasındaydı.

G20 liderleri, ‘Terörle Mücadele' konulu ilk toplantıya katılmalarının ardından aile fotoğrafı çektirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en ön sırada, Merkel’in sol tarafında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yanında yer aldı. Merkel’in sağ tarafında en uçta ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Donald Trump yan yanaydı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Perşembe günü yaptığı açıklamada liderlerin birçok konuda karşılıklı adımlar atmasını umduğunu söylemişti. Ancak iklim değişikliği ve serbest ticaret konularında bir uzlaşı zor görünüyor.

Trump-Putin görüşmesi

Zirve, ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de ilk yüz yüze görüşmesine ev sahipliği yapıyor. İki lider planlanan görüşmelerinden önce el sıkıştı, kısa süre sohbet etti. Esas görüşme öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov görüştü. Görüşme basına kapalı yapıldı.

ABD Başkanı Donald Trump ise önce Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto ile görüştü. Trump, Meksika sınırına örmeyi vaat ettiği duvarın parasını Meksika’nın ödeyeceğini tekrarladı.

“Meksika ile NAFTA ve bazı diğer konuları müzakere ediyoruz, nasıl sonuçlanacağını göreceğiz” diyen Trump, ilerleme kaydettiklerini de söyledi. Pena Nieto ise Trump’tan ‘dost’ olarak bahsetti ve görüşmenin güçlü bir diyalog sürdürmeye yardım edebileceğini belirtti.

Trump zirvede ayrıca Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’le de biraraya gelecek. Bu görüşme, Kuzey Kore’nin son balistik füze denemesi sonrası Washington açısından önemli. ABD yönetimi, Çin’in Kuzey Kore’ye baskısını arttırmasını talep ediyor.

Aile fotoğrafı sonrası ilk çalışma oturumu, küresel büyüme ve ticaret üzerine olacak. Sürdürülebilir kalkınma, iklim ve enerji konulu ikinci toplantının ardından G20 liderleri ve eşlerinin, akşam saatlerinde klasik müzik dinletisine katılması bekleniyor.

Öte yandan Hamburg sokakları da karışmış durumda. G20 karşıtlarının düzenlediği protestolarda zaman zaman gergin anlar yarışıyor. Zirve güzergahındaki birçok yolu kapayan göstericilere polis tazyikli su le müdahale etti.

Protestocular, polis araçlarını ve çöp bidonlarını ateşe verdi. Hamburg İçişleri Bakanı, 160 polisin yaralandığını duyurdu. 15 gösterici tutuklanırken onlarca kişi de gözaltına alındı.

Zirve nedeniyle Hamburg’a 100 bin kadar göstericinin geldiği tahmin ediliyor. Hamburg sokaklarında 20 bin polis de görev başında.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’den Benzine Stratejik Rezerv Freni - 6 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:08 0:00
XS
SM
MD
LG