Erişilebilirlik

Game of Thrones’un yazarı dahil 17 yazardan OpenAI’ya telif davası


OpenAI'ın internet sitesinden ChatGPT metin görüntüsü.
OpenAI'ın internet sitesinden ChatGPT metin görüntüsü.

Game of Thrones’un yazarı George R.R. Martin'in de aralarında olduğu 17 yazar, yapay zeka robotu ChatGPT’yi geliştiren şirket OpenAI’ya “sistematik hırsızlık” yaptığı gerekçesiyle telif davası açtı.

Yazarlar, yapay zeka programlarının yazarların telifli çalışmalarını izinsiz kullanmalarına ilişkin bir süredir kaygılarını dile getiriyordu.

New York’taki federal mahkemeye yapılan başvuru belgelerinde yazarlar şirketi tescilli telif haklarının ihlaliyle suçladı.

"Sistematik hırsızlığa dayanan dev bir ticari girişim"

Yazarlar ChatGPT programını “geniş çaplı sistematik hırsızlığa dayanan dev bir ticari girişim” olarak niteledi.

ABD'de köklü meslek örgütü olan Authors Guild (Yazarlar Derneği) öncülüğünde açılan davada David Baldacci, Sylvia Day, Jonathan Franzen ve Elin Hilderbrand de yer alıyor.

"Edebi kültürümüzü yok edeceğiz"

Yazarlar Derneği CEO’su Mary Rasenberger, "Bu hırsızlığı durdurmamız zorunlu. Yoksa başka yaratıcı endüstrileri de besleyen inanılmaz edebi kültürümüzü yok edeceğiz" dedi.

Rasenberger, “Harika kitaplar genellikle kariyerlerini, hayatlarını, öğrenerek ve sanatlarını mükemmel hale getirerek geçirenler tarafından yazılıyor. Edebiyatımızı korumak için yazarların çalışmalarının yapay zeka tarafından nasıl kullanıldığını kontrol etme imkanına sahip olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

"Yazarların haklarına saygı gösteriyoruz"

OpenAI sözcüsü dün yaptığı açıklamada şirketin yazarların haklarına saygı gösterdiğini ve onların da yapay zeka teknolojisinden yararlanması gerektiğini söyledi.

Sözcü, “Dünya genelinde Yazarlar Derneği dahil verimli görüşmeler gerçekleştiriyoruz ve onların yapay zeka konusundaki kaygılarını anlamak amacıyla işbirliği yaparak çalışıyoruz” dedi.

OpenAI, yeni teknolojinin zengin bir içerik ekosistem içinde kullanılması amacıyla her iki tarafa da yarar sağlayacak şekilde birlikte çalışmanın yollarını bulmak konusunda iyimser olduklarını söyledi.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG