Erişilebilirlik

Gazeteci Dursunoğlu, 1000 TL Para Cezasıyla Tahliye Edildi


Duruşma sonrası VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayana Dursunoğlu’nun avukatlarından Kemal Aytaç, mahkemenin kötü bir karar verdiğini söyledi.

29 Şubat’ta gözaltına alınıp 1 Mart’ta tutuklanan Yakındoğu Haber (ydh.com.tr) internet sitesi genel yayın yönetmeni Alptekin Dursunoğlu, İstanbul 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmada 50 gün hapis cezasına çarptırılarak tahliye edildi.

Mahkeme, iddianamede Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 216/1 maddesine göre ‘‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’’ ve TCK 215/1’de düzenlenen ‘‘suçu ve suçluyu övme’’ maddeleriyle cezalandırılması istenen Dursunoğlu’nu yalnızca 215/1’den suçlu buldu.

Söz konusu madde, iki yıla kadar hapis cezası öngörürken 49. Asliye Ceza Mahkemesi önce 60 gün hapis cezası verdi, daha sonra takdir hakkını kullanarak bu cezayı 50 güne düşürüp her biri günü 20 liradan olmak üzere 1000 lira adli para cezasına hükmetti.

Dursunoğlu’nun avukatları kararın temyizi için İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne başvuracak.

Avukat Kemal Aytaç: ‘‘Hakim, tweet’lere ceza vererek bir suçu yokken var etti, benzeri tweet’lerin cezalandırılmasının önünü açtı’’

Duruşma sonrası VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayana Dursunoğlu’nun avukatlarından Kemal Aytaç, mahkemenin kötü bir karar verdiğini söyledi.

Aytaç, ‘‘Bu verilen karar ne şiş yapsın ne kebap. Burada aslında iki mesaj veriliyor. Hakim, iktidara ‘Bak cezalandırdım’, bize de ‘Bak tahliye ettim’ diyor. Bu idare-i maslahatçı bir karardır. Bir kere, söz konusu sevk maddeleri tutuklamayı gerektirmiyor. Katalog suçu değil. Cezalandırmayı en üst sınırdan verse dahi yatarı yok. Alptekin Dursunoğlu’nun tutuklanması mevcut yasalara aykırı olan bir durum. Hakim bu kararı vererek, ceza vermiş oldu. Cezayı paraya çevirerek 1000 TL’ye mahkum etti ve tahliye etti. Ailesi, eşi dostu, normal olarak sevindi ama hakim bu tweet’lere ceza vererek, bir suç yokken bir suçu var etti. Bundan sonra benzeri tweet’lerle yapılacak yargılamalarda ceza verilmesine olanak sağladı. Dursunoğlu, bu kararla kısmen özgürlüğüne, Corona virüsüne doğru gelmektedir ama kesinlikle olumsuz bir karardır. Düşünce, ifade özgürlüğü açısından tehlikeli bir karardır. Bunun peşini bırakmayacağız’’ dedi.

Duruşmada ne oldu?

Silivri Cezaevi, 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nin sanığın ‘‘mevcutlu getirilmesi’’ talebine rağmen Corona virüsü tartışmaları nedeniyle Alptekin Dursunoğlu’nu duruşmaya göndermedi.

Dursunoğlu, duruşmaya cezaevinden SEGBİS aracılığıyla görüntülü olarak katıldı.

Yakındoğu Haber Genel Yayın Yönetmeni, ilk önce suçlamalara konu olan 16 Temmuz 2016’da atmış olduğu ‘‘TSK, yönetime el koyduysa tüm gelişmeler neden İstanbul ve Ankara ile sınırlı. 80 darbesinde ilçelere kadar kontrol vardı’’ şeklindeki tweet’i hakkında savunma yaptı.

Dursunoğlu, ‘15 Temmuz günü darbeciler, darbenin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin darbesi olduğunu iddia ediyorlardı. Bunun TSK darbesi olamayacağını, 12 Eylül Darbesi’nden örnekle söylemeye çalıştım. Zira 15 Temmuz’daki girişim sadece Ankara ve İstanbul ile sınırlıydı. Halbuki darbe, emir komuta altında olsa köylere kadar kontrol olurdu demek istedim’’ dedi.

Dursunoğlu: ‘‘Haberleri paylaştım, yorum yapmadım’’

‘‘Türkiye destekli terörist gruplar İdlib’in güneyinde Suriye ordusuna karşı geniş çaplı operasyon başlattı’’ tweet’i hakkında ise şöyle konuştu: ‘‘Bu ve benzeri tweet’lerim haber paylaşımıdır. Ben Yakındoğu Haber sitesinin genel yayın yönetmeni olarak Ortadoğu ve Suriye’deki tüm gelişmeleri bölgedeki yayın kuruluşlarından takip ediyor, o haberleri de tercüme yoluyla okuyucularıma aktarmaya çalışıyorum. Arapça ve Farsça dillerini biliyorum. Bölgedeki tüm gelişmeleri hangi basın kuruluşu nasıl yazıyorsa öyle aktarıyorum. El Cezire muhalif gruplar deyince öyle çeviriyorum. Başka bazı yayın organı terörist deyince öyle çeviriyorum. Bu haberleri paylaştım, yorum yapmadım. Söz konusu haber de Lübnan merkezli Uunionnews’ün haberinin çevrisidir.’’

Mahkemenin kararının ardından Alptekin Dursunoğlu'nun Silivri Cezaevi’nden tahliye edilmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG