Erişilebilirlik

Gazeteci Örgütleri Erdoğan’a Tepkili


Gazeteci Amberin Zaman’ın İslam’la ilgili sözlerini sert şekilde eleştirip Malatya mitinginde halka yuhalatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gazeteci örgütleri tepki gösterdi

Taraf gazetesi yazarı ve “Economist” dergisi Türkiye muhabiri Amberin Zaman’ın Salı akşamı CNN Türk’te katıldığı bir programda İslam’la ilgili sözlerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı kampanyası için Malatya’da düzenlediği mitingde Erdoğan, “Gazeteci kılıklı bir militan çıkmış, edepsiz bir kadın, ‘Müslüman ülkede bunu beklemek zor değil mi’ diyor. Haddini bil haddini. Eline vermişler bir kalem, gazete köşesinde yazıyorsun. Çıkarıyorlar seni işte bu malum Doğan Grubu’nun televizyonuna, oradan da saygısızca %99'u Müslüman olan bu halka hakaret ediyorsun" dedi. Erdoğan’ın sözleri üzerine mitinge katılanlar Zaman’ı yuhaladı.

“Türkiye bağımsızlık gazetecilik için zor bir yer”

Erdoğan’ın Amberin Zaman’ı hedef alan bu sözlerine ilk tepki “Economist” dergisinden geldi. Derginin kurumsal blog’unda, "Amberin Zaman: Türkiye'deki muhabirimiz" başlığı ile bir destek mesajı kaleme alındı. Yazıda, ‘Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün, hafta başında bir televizyon programında söylediği sözler nedeniyle Türkiye muhabirimiz Amberin Zaman'ı hedef aldı. Zaman, 15 yıldır Türkiye'de Economist'in muhabiri ve saygın biridir. Biz Zaman’ın ve haberlerinin arkasında duruyoruz. Sayın Erdoğan liderliğindeki Türkiye, bağımsız gazetecilik için giderek daha zor bir yer haline gelmiş durumda” ifadelerine yer verildi.

TGC: “Başta Başbakan olmak üzere siyasetçiler gazetecileri hedef göstermekten vazgeçmeli”

Türkiye’deki basın meslek örgütleri de yayınladıkları mesajlarla Amberin Zaman’a destek verdiler. Türkiye’nin en yaygın gazetecilik örgütü olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, yayınladığı açıklamasında Erdoğan’ın Amberin Zaman’a ilişkin ifadelerinde hem siyasi etik açısından üslup sorunu olduğunu hem de kadını aşağılayıcı bir yaklaşım olduğunu ifade etti. “Ulusal barışın sağlanması için başta Başbakan Erdoğan olmak üzere tüm adayları ve siyasetçileri nefret söyleminden uzak durmaya, gazetecileri hedef göstermekten vazgeçmeye” çağıran TGC, Türkiye’nin her zamankinden daha fazla birlikteliğe ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Basın Konseyi: “Gazetecilere linç kampanyası başlatmak, demokrasi sınırları dışına çıkmak olur”

Bir başka gazeteci örgütü Basın Konseyi’nden yapılan açıklamada ise “Başbakan ve cumhurbaşkanlarının görevi, gazetecilere ve gazetelere hiza vermek değildir" denildi. Açıklamada ayrıca, “Bir televizyon programında soru soran gazeteciyi, miting meydanlarında halka yuhalatan ve haddini bildirmekle tehdit eden siyasi anlayışı kınıyor, seviyeli siyaset yapmaya çağırıyoruz. Alışkanlık haline getirilen gazetecileri hedef alma ve gazetecilerle basın kurumlarına hiza verme çabalarının, ifade, düşünce, basın özgürlüğü ile bağdaşmadığını bir daha hatırlatırız. Gazetecilere linç kampanyası başlatmak, demokrasi sınırları dışına çıkmak olur” ifadelerine yer verildi.

Amberin Zaman: “İslam’a hakaret etmedim”

İslam’a ve Müslümanlara hakaret ettiğini reddeden Amberin Zaman ise bugün Taraf gazetesinde yer alan köşesinde yazdığı yazıda “Kendilerine dindar diyen bu kişiler ağza alınamayacak küfür, hakaret ve tehdidi üzerime yağdırdılar. Kimi hemcinslerim dahil. Yeni Şafak konuyu dün manşetine taşıdı. Fotoğrafımı basmayı da ihmal etmedi. Beni açıkça hedef gösterdi. Başbakan dün koroya katıldı. Meydanlarda beni yuhalattı” dedi.

Amberin Zaman’ın Erdoğan’ın tepkisine neden olan sözleri

Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Türkiye’de ahlaki çöküş yaşanıyor, halkın bir kısmı sorgulama yeteneğine sahip değil. Bir kitle var ki bunun %25- %35 arasında değiştiği söyleniyor. Bu kitle hiç bir şeyi sorgulamıyor” demesi üzerine Amberin Zaman “Bunu Türkiye’de, bir Müslüman ülkesinde beklemek biraz zor değil mi? Çünkü neticede İslam, merkezine bireyi değil cemaati alan bir din” demişti.

XS
SM
MD
LG