Erişilebilirlik

Gazetecileri Koruma Komitesi’nden Türkiye’ye Çağrı


Merkezi New York’ta bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi yayınladığı bir açıklamayla Türk yetkililere tutuklu bulunan Fransız fotoğrafçı Mathias Depardon’un serbest bırakılması çağrısında bulundu. Açıklamada İstanbul’da yaşayan Fransız fotoğrafçının 8 Mayıs tarihinden bu yana hakkında yasal bir suçlamada bulunulmaksızın tutuklu bulunduğu hatırlatıldı.

37 yaşındaki Fransız fotoğrafçı Depardon’un ünlü gezi ve coğrafya dergisi National Geographic için Fırat Nehri üzerinde Hasankeyf’in fotoğraflarını çektiği sırada polis tarafından gözaltına alınmıştı. Gazetecileri Koruma Komitesi Avrupa Orta Asya Program Koordinatörü Nina Ognianova tarafından yapılan açıklamada “Türk yetkililere hiç beklemeksizin ve herhangi bir şart öne sürmeden Mathias Depardon’un serbest bırakılması, ekipmanlarının kendisine geri verilmesi ve bir kısıtlamaya maruz bırakılmadan Türkiye’de çalışmasına müsade edilmesi çağrısında bulunuyoruz” denildi.

Açıklamada ayrıca “5 yıldır çalışmakta olduğu bir ülkeden bir gazetecinin önce sınırdışı edilmesi talimatını vermek ve hakkında herhangi bir suçlama olmadan hapiste tutmak, Türkiye’nin basına karşı uyguladığı aşırı baskının özellikle net ve acımasız bir örneğidir” ifadeleri yer aldı.

Gazetecileri Koruma Komitesi açıklamasında Amerika’nın Sesi Türkçe Servisi’nin konu ile ilgili haberine de atıfta bulunuldu. Komite, Amerika’nın Sesi’nin haberine göre Depardon’un sular altında kalacak Hasankeyf’in fotoğraflarını çektiği sırada yanına gelen polisler tarafından gözaltına alındığını belirtiyor. Amerika’nın Sesi’nin haberinde fotoğrafçının iki kamerasına el konulduğu ve sosyal medya hesaplarının incelenmesinin ardından 3 yıl önce paylaştığı bazı fotoğraflar ile terör örgütünün propagandasını yaptığı iddiası ile gözaltına alındığı ifade ediliyor.

Komite, fotoğrafçının avukatı Emine Şeker’in Amerika’nın Sesi Türkçe Servisi’ne yaptığı açıklamada savcının Depardon ile ilgili suçlamaları düşürdüğü ve serbest bırakılmasını talep ettiğini ancak buna karşın polisin Fransız fotoğrafçıyı bırakmadığını söylediğine dikkat çekiyor. Komite ayrıca 19 Mayıs tarihinde aralarında Sınır Tanımayan Gazeteciler’in de bulunduğu 22 farklı basın özgürlüğü destekçisi kurumun imzası ile Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya bir mektup gönderildiğini belirtiyor. Bununla birlikte göçmenlik bürosu yetkililerinin 11 Mayıs’ta Depardon’un sınırdışı edilmesi talebinin olduğu ancak buna karşın Fransız fotoğrafçının tutukluluk halinin devam ettiği hatırlatılıyor.

Komite ayrıca Fransız gazeteci Depardon’un avukatının müvekkilinin kendisine yapılan muameleyi protesto etmek amacıyla 21 Mayıs’ta açlık grevine başladığını söylediğine dikkat çekiyor.

Gazetecileri Koruma Komitesi açıklamasında 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana Türkiye’de OHAL uygulamasının yürürlükte olduğu ve bu şekilde çok sayıda muhalif medya kuruluşunun susturulduğunu belirtiyor. Komite, OHAL uygulaması kapsamında Türkiye’de 100’den fazla medya kuruluşunun kapatıldığını ve komitenin kuruluşundan bu yana Türkiye’nin en fazla sayıda gazeteciyi hapiste tutan ülke durumuna geldiğini hatırlatıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG