Erişilebilirlik

“Yıllar Sonra Yeniden Sokaklardayız”


Kahramanmaraş merkezli depremlerin en çok etkilediği illerden biri olan Gaziantep’in 200 bin nüfuslu Nizip ilçesinde yaşayan Suriyeliler park ve boş alanlarda kendilerine barınak yapıyor.

"Savaştan Kaçarak Geldik Yıllar Sonra Yeniden Sokaklardayız"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:01 0:00

Bu sabah itibarıyla 12 bin 873 kişinin hayatını kaybettiği, 62 bin 937 kişinin ise yaralı kurtulduğu depremin 4’üncü gününde arama kurtarma çalışmaları devam ederken, bölgede yaşayan vatandaşlar yeni bir deprem korkusuyla evlerine dönemiyor.

Bazı bölgelerde AFAD çadırları kurulmaya başladı, ancak yardımın henüz ulaşmadığı yerlerde halk kendi imkanlarıyla yaşayabilecekleri barınaklar kuruyor.

Ülkelerindeki iç savaş sonrası Türkiye’ye gelen Suriyeli sığınmacılar bu kez deprem nedeniyle kendilerine sığınacakları çadırlar kuruyor.

Nizip’te yaşayan Suriyeliler Osmanlı Parkı içerisinde kurdukları çadırlarda aileleri ile birlikte yaşıyor.

Kaygılarından dolayı kamera karşısında konuşmak istemediklerini belirten Suriyeli depremzedeler, şu ifadeleri kullandı:

“Depremin olduğu ilk anda biz de kendimizi dışarı attık. 4 gündür dışarıda yaşıyoruz. İlk günler bu kriz biter evimize döneriz diye düşünerek arabalarda ya da diğer toplanma alanlarında idare etmeye çalıştık ama duruma bakınca daha da uzayacak gibi. Biz de çadırlar kurmaya başladık. Bazı yakınlarımız ise TIR'ların dorsesinde kalıyor. Savaştan ve yıkımdan kaçarak geldik buraya, yıllar sonra yeniden sokaklarda ve çadırlardayız. Ülkemizde de deprem oldu, orada yaşayanların durumu daha kötü şu anda, biz kendi durumumuza şükrediyoruz.’’

STÜDYO VOA

Mehmet Şimşek’ten “harcamaları azaltma” mesajı - 18 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG