Erişilebilirlik

Gazze için yoğun diplomasi trafiği: Blinken İsrail’den ayrıldı, Katar’da müzakereler sürdü


ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ortadoğu turunun son durağı İsrail’den ayrıldı.
ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ortadoğu turunun son durağı İsrail’den ayrıldı.

Savaşın başladığı 7 Ekim'den bu yana Ortadoğu'ya altıncı ziyaretini gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail ile Hamas arasında ateşkes sağlamak amacıyla Cuma günü Tel Aviv'de İsrailli yetkililerle biraraya geldi.

Antony Blinken önce İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile baş başa görüştü, ardından İsrail savaş kabinesiyle biraraya gelerek Gazze'nin güneyindeki Refah kentine askeri saldırı düzenlememeye ikna etmeye çalıştı.

Gazze için yoğun diplomasi trafiği: Blinken İsrail’den ayrıldı, Katar’da müzakereler sürdü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

İsrailli liderlerle yaptığı görüşmelerin ardından Blinken, ayrılmadan önce ABD vatandaşlığına sahip rehinelerin aileleriyle biraraya geldi. Daha sonra otelinin dışında ailelerle dayanışma için toplanan küçük bir gösterici grubunu selamladı.

Kalabalığın yanından geçerken protestocular "Blinken, teşekkürler" sloganları attı. Blinken, göstericilerle el sıkışırken ABD'nin "rehineleri eve getirmek için çalıştığını" söyledi.

Blinken, otelinin dışında rehinelerin aileleriyle dayanışma için toplanan bir gösterici grubunu selamladı.
Blinken, otelinin dışında rehinelerin aileleriyle dayanışma için toplanan bir gösterici grubunu selamladı.

İsrail'ın Refah operasyonuna itirazını defalarca dile getiren Biden yönetiminin mesajını ileten Blinken böyle bir saldırının, İsrail'i "daha da yalnızlaştırma" riski taşıdığını ve uzun vadeli güvenliğine zarar vereceğini söyledi.

İsrail'den ayrılırken gazetecilere konuşan Blinken, Netanyahu ve diğer yetkililerle "samimi sohbetler" yaptığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, olası Refah operasyonu için, "Daha fazla sivilin ölmesi riski taşıyor. İnsani yardıma daha fazla zarar verme riski taşıyor. İsrail'i dünya çapında daha da yalnızlaştırma ve uzun vadeli güvenliğini ve konumunu tehlikeye atma riski taşıyor" dedi.

İsrail'in Hamas'ı yenilgiye uğratma hedefini paylaştığını söyleyen Blinken, kara harekatının "kendilerine göre bunu başarmanın yolu olmadığını" söyledi.

Blinken, İsrail'i bir kez daha Gazze'nin Refah kentine yapmayı vaat ettiği saldırıyı gerçekleştirmemeye çağırdı.

Ancak ABD Dışişleri Bakanı, Netanyahu'nun İsrail'in Refah kara operasyonuna bağlı kalmaya devam edeceğini söylediğini de aktardı.

Netanyahu kararlı

İsrail Başbakanı Netanyahu da görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Refah'a asker göndermeye kararlı olduğunu ve gerekirse bunu ABD desteği olmadan yapabileceğini söyledi.

Netanyahu, Blinken'a Refah'a girmeden Hamas'ı yenmenin bir yolu olmadığını söylediğini belirtti; "Ben de kendisine bunu ABD'nin desteğiyle yapacağımızı umduğumu, ancak mecbur kalırsak tek başımıza yapacağımızı söyledim" dedi.

Mısır sınırındaki Refah, 2,3 milyonluk Gazze nüfusunun yarısından fazlasının barındırıyor.

Blinken’ın İsrail'e yaptığı bu son ziyaret, iki ülke arasındaki ilişkilerin gergin olduğu bir döneme denk geldi.

Cuma günü yapılan görüşme muhtemelen gelecek hafta Washington'ı ziyaret edecek olan üst düzey İsrail heyeti ve Amerikalı yetkililer arasında planlanan ve ABD'nin daha fazla sivilin hayatını tehlikeye atacak topyekün bir saldırıya başvurmadan Hamas'ı yenilgiye uğratmak için alternatif yollar sunacağı toplantılara zemin hazırlayacak.

Katar’da istihbarat liderleri biraraya geldi

Öte yandan İsrail istihabaratı Mossad Başkanı David Barnea, Gazze ateşkesi sağlamaya çalışan arabulucularla görüşmek üzere Cuma günü Katar'daydı.

Barnea'nın, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilartı (CIA) Başkanı Bill Burns, Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman El Sani ve Mısır İstihbarat Şefi Abbas Kamil ile görüşeceği bildirilmişti.

Katar'daki ateşkes görüşmeleri, İsrail hapishanelerindeki yüzlerce Filistinli karşılığında Hamas'ın elindeki 40 kadar İsrailli rehinenin serbest bırakılacağı altı haftalık bir çatışmasızlık önerisine odaklanmış durumda.

Ancak İsrail çatışmalara sadece geçici bir ara vermeye hazır ve Gazze'yi kontrol eden Hamas'ı ortadan kaldırma hedefine ulaşmak için operasyonuna devam edeceğini defalarca söyledi. Hamas ise savaşın kalıcı olarak sona ermesini ve İsrail askerlerinin çekilmesini istiyor.

Blinken Perşembe günü Mısır’da yaptığı açıklamada "Görüş ayrılıkları azalıyor ve Doha'da bir anlaşmaya varılması için bastırmaya devam ediyoruz. Bunun mümkün olduğuna inanmaya devam ediyorum" demişti.

Reuters ve AP haber ajanslarından yararlanılmıştır.

Forum

XS
SM
MD
LG