Erişilebilirlik

Gazze ve Batı Şeria'ya Daha Çok Yardım


Amerikan Hükümetinin Görüşlerini Yansıtan Yorum

Başkan Barack Obama ve Filistin yönetimi Başkanı Mahmut Abbas, Haziran başında Beyaz Saray’da biraraya gelerek Batı ve Gazze’deki durumu düzeltme yollarını görüştü.

Başkan Obama ”Sadece Gazze’deki mevcut durum değil Orta Doğu’daki tüm statüko sürdürülemez. Bizim için ileri adım atma ve İsrail vatandaşlarıyla mutlaka bir yurt edinmek isteyen Filistinlilerin ihtiyaçlarına cevap verecek iki devletli çözümü yolunda ilerleme zamanı gelmiştir.

İsraillilerin topraklarına yönelik saldırılarda kullanılacak silahların Gazze’ye girmesini önleme hakkını kabul ediyoruz. Ama aynı zamanda Gazze’ye mal ve hizmet götürecek, ekonomik kalkınma sağlayacak ve insanlara kendi işlerini kurma imkanı verecek yeni düzenlemeler araştırmanın önemli olduğu düşünüyoruz” dedi.

Uluslararası topluluk bu konulara eğilecek yeni bir strateji üzerinde çalışırken Amerika sadece Gazze değil Batı Şeria’da da temiz içme suyu sağlayacak, iş yaratacak, okul inşa edecek, mali açıdan elverişli konut sağlayacak, sağlık ve altyapı ihtiyaçlarına cevap verecek projelere 400 milyon dolar aktaracak.

Amerika, Filistinlilerin daha iyi bir yaşam ve geniş fırsatlara ve ayakta duran bağımsız bir Filistin devleti kurma hakkına layık olduğu görüşünde.

Başkan Obama’nın dediği gibi ”Bu sorunu, hem İsrail hem de geleceğin Filistin’inde çocuklar ve gelecek kuşaklar için iyi olacak bir şekilde çözmek için İsrail ve Filistinlilerle birlikte çalışmaya devam edeceğiz”.

XS
SM
MD
LG