Erişilebilirlik

Gazze’den Türkiye’ye üçüncü tur yaralı ve hasta tahliyesi bugün bekleniyor


Gazze'den Mısır'a tahliye edilen ve uçakla Türkiye'ye getirilen Filistinli bir kanser hastasını Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilirken - 16 Kasım 2023
Gazze'den Mısır'a tahliye edilen ve uçakla Türkiye'ye getirilen Filistinli bir kanser hastasını Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilirken - 16 Kasım 2023

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin üçüncü tur tahliye kapsamında bugün bazı yaralı ve hasta Gazzeli çocuk ve gençleri tahliye etmeyi planladığını söyledi.

Türkiye şu ana kadar çoğu kanser hastası ve refakatçisi olmak üzere 150 kişiyi tedavilerine devam etmek üzere Gazze'den getirdi. Ayrıca bu hafta 100'den fazla Türk, Kıbrıslı Türk ve yakınlarını da tahliye etti.

Ankara Esenboğa Havalimanı’nda dün konuşan Koca, Perşembe Türkiye'ye getirilen iki yaşında bir erkek çocuk ile 9 ve 10 yaşlarında iki kız çocuğun burada tedavi göreceği bilgisini verdi.

“Kritik durumda hasta yok”

Bakan Koca, gazetecilere yaptığı açıklamada, 50 kişiden oluşan üçüncü tahliye turunun, tahliye izinleriyle ilgili sorunlar nedeniyle ertelendiğini ancak bu sorunların büyük ölçüde çözülmesiyle yetkililerin hazırlıkları tamamlamak için çalıştığını duyurdu.

Koca, “Üçüncü tahliyenin yarın (Cuma) olmasını bekliyoruz. Kanser hastaları daha az ama ağırlıklı yaralı olan çocuklar ve gençlerden oluşan bir tahliye olacak. Şu an listede yoğun bakım şartlarında olan bir hasta yok” dedi.

Sahra hastanesi kurulması çalışmaları sürüyor

Ankara Gazze’ye ulaştırılması için Mısır'a yaklaşık 800 ton insani yardım, tıbbi malzeme, ilaç ve sağlık personeli gönderdi.

Bakan Koca Türkiye, Mısır ve İsrail koordinasyonunda çalışan bir ekibin sahra hastanesi için uygun bir yer belirlemek üzere Mısır’da çalıştığını söyleyerek, "Bu konuda yeni dönemde de bir an önce aksiyon almak istiyoruz" dedi.

Reuters’a konuşan bir Türk diplomatik kaynak, 100 kişilik bir Türk grubunun ve yakınlarının Perşembe günü Gazze'den Mısır'a ulaştığını ve bugün İstanbul'a uçacaklarını söyledi. Kaynak, Ankara'nın Cuma günü Gazze'den daha fazla insan tahliye etmesini beklediğini de sözlerine ekledi.

Forum

STÜDYO VOA

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’den Refah saldırısını durdurmasını talep etti - 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG