Erişilebilirlik

Genç Kadınlar Kalp Damar Hastalıkları Konusunda Bilinçsiz 


ABD’de 15 ile 24 yaş arası genç kadınlar, bir numaralı ölüm nedenlerinin kalp-damar hastalıkları olduğunu bilmiyor. Amerikan Kalp Derneği’nin son çalışmasına göre katılımcı kadınların sadece yüzde 10’u bu soruya doğru yanıt verdi. Bu hastalıkların kadınların en önemli sağlık sorunu olduğunu bilenlerin oranı da yüzde 5’ün bile altında.

Çalışmanın yazarları Harvard Tıp Fakültesi’nden Holly Gooding ve Courtney Brown, 25 yaş üstü kadınlarda bu oranın yüzde 50’yi geçtiğine dikkat çekiyor. Çalışmaya göre genç kadınların kısa vadede kalp ve damarları etkileyen hastalık riski düşük olsa da uzun vadede bakıldığında ömür boyu risk yüksek.

Çalışmada dikkat çekilen bir diğer nokta da kalp damar hastalıklarının yüksek tansiyon, kolesterol ve glukoz değerleri gibi klasik risk faktörlerinin çocukluk ve ergenlik dönemine dayandığı.

Çalışmada 15 ile 24 yaş arası 331 kadına Amerikan Kalp Derneği’nin soruları yönetildi ve damar sertleşmesi, kalp krizi, pıhtı atması ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların ne kadar farkında olduklarına, bu hastalıkların önlenmesi konusunda bilgi sahibi olup olmadıklarına bakıldı.

Çalışmanın yanıtları Kalp Derneği’nin 2012’de 25 yaş üstü 1227 kadınla gerçekleştirdiği anketle karşılaştırıldı.

Çalışmayı yürüten ekip kalp-damar sağlığının korunmasının en etkili yönteminin, semptomlar ortaya çıkmadan önlemini almak olarak görüyor. Ancak gençler arasında kalp sağlığı konusunda farkındalığı arttırmak ise kolay değil zira gençler doktorlarıyla bu konuları konuşmuyor. Uzun vadeli düşünmüyorlar ve sadece bugüne odaklanıyorlar. Sundukları çözümse kalp sağlığının okul müfredatlarına girmesi, çocuk doktorlarının eğitilmesi ve kalp sağlığıyla ilgili internette daha fazla kampanya yapılması.

XS
SM
MD
LG