Erişilebilirlik

Gençler Müzik Dünyasına Nasıl Adım Atar?


Gençler Müzik Dünyasına Nasıl Adım Atar?

Yıldız olma heveslisi gençler müzik dünyasına nasıl adım atar? Aralarında Jonas Brothers grubunun genç yıldızı Nick Jonas’ın da bulunduğu profesyonel müzisyenler yüzden fazla genç müzisyenin katıldığı yaz kampında deneyimlerini paylaştı. Los Angeles’ta her yıl düzenlenen yaz kampı, müzik sektörünün en önemli ödüllerinden Grammy’lerin ardındaki kişilerce düzenlendi. Kamp ayrıca Amerika’daki lise öğrencilerinin katıldığı ‘Okullarda Grammy’ programının da bir parçası.

Gençler Müzik Dünyasına Nasıl Adım Atar?
Gençler Müzik Dünyasına Nasıl Adım Atar?

Nick Jonas genç müzisyenlere 5-6 yaşından beri şarkı söylemeyi hayal ettiğini anlattı. İlk performansını Broadway müzikallerinde sergileyen Jonas sonra kardeşleriyle birlikte ünlü oldu.

18 yaşında büyük bir yıldız olan Jonas Brothers grubunun en genç üyesi, gençlerle deneyimlerini paylaşan profesyonellerden biriydi.

Bir hafta süren kampta müzisyen öğrenciler performans sergileme fırsatı yakalarken müzik prodüksiyonu konusunda kariyer yapmak isteyen gençler sektörün teknik yönünü keşfetti.

Grammy kampına katılan Ben LoPiccolo sektörün bir başka kolunda, müzik haberciliği dalında becerilerini geliştirmiş: “Müzik hakkında yazmayı, haber yapmayı çok keyifli bulduğumu keşfettim. İnsanların müzik zevkini genişletmeyi seviyorum.”

Gençler Müzik Dünyasına Nasıl Adım Atar?
Gençler Müzik Dünyasına Nasıl Adım Atar?

Bu gençler hızla değişen bir sektörün parçası olmak istiyor. Grammy Vakfı’ndan Kristen Madsen Facebook ve Twitter gibi sosyalleşme sitelerinin müzik dünyasını değiştirdiğini söylüyor: “Müzik dünyasında en yaygın eğilimlerden biri, sanatçılarla profesyonellerin yaptıkları iş hakkında gençleri bilgilendirmesi. Gençlerin müzik sektöründe başarılı olmalarını sağlamak için birçok yeni yol ve yöntem var. Artık başarıya daha çok erişimleri var.”

13 yaşındaki Greyson Chance bunun en iyi örneği. İlk albümünü çıkarmak üzere olan Chance genç müzisyenlere müzik kariyerinin YouTube’a koyduğu videoyla nasıl başladığını anlattı.

Nick Jonas, hayranlarıyla ilk kez MySpace gibi İnternet sitelerinde bir araya geldiklerini, bu siteleri hala kullandıklarını söyledi: “Sosyal medya, kariyerimizin başlangıcında bizim için çok önemliydi, hala da öyle. Twitter, YouTube ve Facebook gibi siteler sayesinde hayranlarımızla anında bağlantı kurabiliyoruz.”


Günümüzde müzik sektörü müzik türlerini harmanlıyor. Prodüktör olmak isteyen Giovanni Quattrochi bunu çok ilginç buluyor: “Özellikle hip hop’ta müziğin çok farklı türleri bir araya getiriliyor. Müziğin hangi yöne ilerlediğini görmek çok heyecan verici.”

Gençler Müzik Dünyasına Nasıl Adım Atar?
Gençler Müzik Dünyasına Nasıl Adım Atar?


Şarkı yazarı olmak isteyen Elise Go ise müziğin aynı zamanda küresel hale geldiğini söylüyor: “Ben de çok heyecanlıyım. Uzakdoğu, özellikle de Kore’den çıkan müzik türleriyle ilgileniyorum. Kore ve Çin popüler müziği var. Müziklerinde Amerikan etkilerini de kullanıyorlar. Bu tınıları duymak çok hoş. Amerika’da sadece radyoda duyacağınızı sandığınız bir şarkı bir başka dilde de çok ilginç oluyor.”

Lady Gaga gibi sanatçılara keyboard çalan Brian London, müzik dünyasında başarılı olmanın sadece yeteneğe bağlı olmadığını, çok çalışma ve azim gerektiğini söylüyor: “İyi bir müzisyen olmak güzel ama sanatçılar zaten iyi. Bu nedenle çok sayıda sanatçı, plak şirketi ve prodüktör sizin sadece iyi bir müzisyen olduğunuza değil başka becerilere de bakıyor.”

Bu müzisyenler sürekli gelişme içinde olan bu sektörde başarılı olmak için önce müzik sevgisi gerektiğini vurguluyor.


XS
SM
MD
LG