Erişilebilirlik

Gizli Belge Sızıntısı Zanlısının Duruşması Ertelendi


Çok gizli askeri istihbarat belgelerini sızdırmakla suçlanan Massachusetts Hava Ulusal Muhafız mensubu Jack Teixeira'nın yargılanmayı beklerken gözaltında tutulup tutulmayacağına karar verileceği duruşma, savunmaya hazırlanması için daha fazla süre tanınması amacıyla ertelendi.

Geçen hafta Casusluk Yasası uyarınca gizli ulusal savunma verilerini yetkisiz olarak elinde tutmak ve bunları sızdırmakla suçlanan 21 yaşındaki Jack Teixeira'nın tutukluluğunun devam edip etmeyeceğine ilişkin duruşmanın Boston’daki federal mahkemede yapılması bekleniyordu.

Ancak yargıç Jack Teixeira'nın avukatının duruşmanın iki hafta ertelenmesi talebi üzerine bugünkü duruşmayı iptal etti. Duruşmanın yeni tarihi henüz belirlenmedi.

Jack Teixeira'nın geçen hafta Cuma günü çıkarıldığı mahkemenin yargıcı bu duruşmaya kadar Teixeira'nın tutukluluk halinin devamına hükmetmişti.

Jack Teixeira henüz suçunu kabul ya da ret beyanında bulunmadı. Teixeira'nın savunmasına tayin edilen kamu avukatı, Associated Press'in geçen hafta gönderdiği elektronik postaya yanıt vermedi ve mahkemedeki gazetecilerle konuşmadı.

Teixeira, sosyal medya platformu Discord'da Ukrayna savaşı ve diğer ulusal güvenlik meseleleriyle ilgili gizli askeri verileri paylaşmakla suçlanıyor.

Şüphelinin görev yaptığı birimin istihbarat görevi durduruldu

Gizli verilerin sızdırılması uluslararası arenada infiale ve Amerika'nın ulusal güvenlikle ilgili gizli bilgileri saklama becerisine ilişkin yeni soru işaretlerinin oluşmasına yol açmıştı.

ABD Hava Kuvvetleri yetkilileri, tek bir kişinin yüzlerce gizli belgeye nasıl ulaştığını ve bunları nasıl yaydığını soruşturduklarını söyledi.

Hava Kuvvetleri ayrıca Teixeira'nın görev yaptığı Massachusetts eyaletindeki Cape Cod'da bulunan Hava Ulusal Muhafız 102'nci İstihbarat Kanadı'nın istihbarat misyonunu durdurdu.

İstihbarat Sızıntıları ABD Güvenliğine Nasıl Zarar Verebilir?

ABD Merkezi İstihbarat Örgütü'nün (CIA) gizliliği kaldırılan belgelerine göre örgüt, 1970'li yılları başında Hughes Glomar Explorer adlı dev bir gemi inşa etmişti. Geminin amacı, batan bir Sovyet denizaltısını Büyük Okyanus'un dibinden çıkarmaktı.

Görev önemli, maliyetli ve çok gizliydi. Gizli görev için hazırlanan kılıfa göre dev gemi, Amerika’da sivil havacılık sanayinin önde gelen isimlerinden işadamı Howard Hughes tarafından okyanusun derinliklerinden manganez nodülleri çıkarmak için yapılmıştı.

Ancak Los Angeles Times gazetesinin 1975 yılı Şubat ayında yayınladığı bir haberle gerçekler ortaya çıkmaya başlayınca proje iptal edilmişti.

Tek bir veri ya da çok sayıda belgenin sızdırılmasının Amerikan hükümetine zarar verdiğinin kanıtlanması, yapılan iç değerlendirmelerin gizli tutulması nedeniyle zor. Ancak devlet sırları alanında uzman olan analistler oluşan hasarın büyük olabileceği görüşünde.

Amerikan Bilim Uzmanları Federasyonu'ndan Steven Aftergood, "Büyük hasara yol açma olasılığı var, çünkü en değerli istihbarat metodları oldukça kırılgandır" diyor.

Dört farklı hasar

Ulusal güvenlik avukatı Mark Zaid, istihbarat sızıntılarının dört farklı şekilde hasara neden olabileceğini söylüyor.

Bunlar, verinin açığa çıkması (örneğin askerlerin bulunduğu yer), veri toplanan kaynak ya da veri toplama metodu (kişiyi ya da veri akışını tehlikeye atabilir), Amerika'nın çıkarları (düşmanların Amerika'nın hassas noktalarını belirlemesine ve istismar etmesine yol açabilir) ve verilerin kamuoyuna açıklanması (müttefikler dahil diğer ülkeleri mahçup duruma düşürebilir ya da kışkırtabilir).

Belge sızıntıları devletler arasında diplomatik sorunlara da yol açabiliyor.

Meksika Cumhurbaşkanı dün, Washington Post gazetesinin Meksika ordusu ve donanması arasında gerginlik olduğunu yazması üzerine ABD Savunma Bakanlığı'nı casuslukla suçladı ve Meksika'nın ulusal güvenliğini korumak için verilere gizlilik getirmeye başlayacağını bildirdi.

2010 yılında Amerikan diplomatik ve askeri verilerinin Wikileaks internet sitesinde yayınlanması, iki Amerikalı büyükelçinin görevlerinden olmasıyla sonuçlanmıştı.

Amerika'nın Meksika Büyükelçisi, uyuşturucu kartelleriyle mücadelede eşgüdümlü hareket etmedikleri gerekçesiyle Meksikalı yetkilileri eleştirdiğinin ortaya çıkması üzerine 2011 yılında istifa etmişti.

Ekvador ise polis teşkilatında yolsuzluk iddialarının yer aldığı diplomatik yazışmalar nedeniyle Amerikan Büyükelçisi'ni sınır dışı etmişti.

Hasar tespiti neden zor?

Veri sızıntılarının yarattığı hasarı dışarıdan değerlendirmek neredeyse imkansız. Bunun nedeni, daha fazla sızıntı olmasını engellemek için iç değerlendirmelerin de gizlilik içinde yapılması.

Zaid, "Hasar tespitinin kendisi de büyük olasılıkla yeni gizli verilerin ortaya çıkmasına neden olur" diyor.

Bir kaynağın ne kadar uzun süredir veri sızdırdığı, askeri konuşlandırmalarla ilgili verilerin sızmasının savaş alanında yenilgiye neden olup olmadığı gibi, sızan verilerin nasıl hasarlara yol açtığı, buna birer örnek.

Yetkililerin veri sızıntılarını önemsiz ya da olması gerektiğinden daha önemli göstererek ortalığı bulandırması da sorunlu bir durum.

Sızıntının hiçbir hasara yol açmadığını söyleyerek halkla ilişkiler açısından iyi bir görüntü vermek ya da veri sızdıranları cezalandırmak için hasarı olduğundan daha yıkıcı göstermek, veri sızıntılarının yol açtığı hasarı tam olarak tespit etmeyi zorlaştırabiliyor.

Yüz milyonlarca dolara mal olan ve batan Sovyet denizaltısının sadece bir parçasını çıkaran Hughes Glomar Explorer gemisinin ardındaki gerçeğin ortaya çıkmasıyla birlikte gemi CIA için işe yaramaz hale geldi.

Hughes Glomar Explorer gemisi 2015 yılında hurdaya çıkarılmadan önce okyanusta petrol sondajı için kullanılmıştı.

STÜDYO VOA

Amerikalı yardım yetkilisinden Gazze’de kıtlık uyarısı – 11 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:55 0:00
XS
SM
MD
LG