Erişilebilirlik

Gönüllü Astronomlardan Yeni Gezegen Keşfi


Aralarında bir de polis memurunun bulunduğu gönüllülerin keşfettiği gezegene “PH2 b” ismi verildi

Amatör astronomlar, uzak yıldızların yörüngesinde yeni 15 uzay cismi keşfettiler. Amatör gökbilimciler, yeni keşiflerinin güneş sistemi dışında yaşamı destekleyebilecek gezegenler olduğunu düşünüyor.

Planethunters (Gezegen Avcıları) adlı Internet sitesinde NASA’nın Kepler uzay teleskopundan gelen görüntülerini tarayan onlarca gönüllü, yıldızların parlaklığında döngüsel düşüşler arıyorlardı. Bu düşüşler bir gezegenin, yörüngesinde bulunduğu yıldızın önünden geçtiği, geçerken de yıldızın ışığını geçici olarak engellediği anlamına geliyor.

Keşfedilen cisimler yörüngesinde oldukları yıldızların “yaşanabilir” kesiminde yer alıyor. Bunun anlamı söz edilen cisimlerin ısının çok yüksek veya çok soğuk olmadığı, bu yüzden de suyun sıvı halde olamayacağı alanlarda bulunması. Bu önemli çünkü, sıvı su yaşamın oluşmasının önkoşulu.

Keşfedilenler arasında Jüpiter büyüklüğündeki bir uzay cismi resmi olarak “PH2 b” gezegeni olarak adlandırıldı. Yale Üniversitesi’nden astronom Ji Wang gezegenin dünyaya benzer yaşanabilir bir aya sahip olabileceğini düşünüyor.

Planethunter gönüllüleri 43 tane muhtemel gezegen keşfettiler. Projenin başında bulunan Yale profesörü Debra Fisher amatör astronomların güneş sistemi dışında gezegen keşfetme konusunda bilgisayar algoritmaları kadar başarılı olduğuna dikkat çekiyor. PH2 b’nin keşfinde ismi geçenler arasında emekli bir polis memuru ve bir elektronik mühendisi var.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 1 Ekim - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:21 0:00
XS
SM
MD
LG