Erişilebilirlik

Google yayın kurumlarına gazetecilikte kullanılabilecek yapay zeka araçlarını tanıtıyor


Google, haber makaleleri yazmak için yapay zeka araçlarının kullanılması üzerine araştırma yapıyor ve haber kuruluşlarıyla bu araçların gazetecilere destek olacağı şekilde kullanılması için görüşmeler yürütüyor.

Şirket sözcüsü tarafından yapılan açıklamada hangi yayın kuruluşlarıyla görüşüldüğüne dair bilgi verilmedi. New York Times gazetesi Google'ın kendilerinin yanı sıra Washington Post ve Wall Street'in sahibi News Corp ile görüştüğünü yazdı.

Google'ın sözcüsü bu yapay zeka araçlarının gazetecilere manşetler ya da farklı yazım teknikleri konusunda yardım edeceğini, çalışmalarını ve üretkenliklerini destekleyeceğini belirtti.

Sözcü "Bu araçlar gazetecilerin muhabirlik, yaratıcılık, makalelerinin verilerini doğrulama gibi önemli rollerini elinden almayı amaçlamıyor ya da bunu yapamaz" diye konuştu.

Ancak New York Times gazetesi, Google'ın tanıtımını dinleyen bazı yöneticilerin bunu rahatsız edici bulduğunu belirtti. New York Times, konuya hakim kaynaklara atıfta bulunarak, sunulan yapay zeka aracının Google'da Genesis olarak adlandırıldığını söyledi.

News Corp sözcüsü New York Times'ın haberi ya da yapay zeka araçları hakkında yorum yapmayı reddetti ancak "Google'la çok iyi bir ilişkimiz var ve Sundar Pichai'nin gazeteciliğe uzun vadeli desteğini takdir ediyoruz" dedi.

New York Times ve Washington Post gazeteleri Reuters'ın yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Haber Associated Press ajansının ChatGPT'nin sahibi OpenAI ile haberlerde üretici yapay zekanın kullanılması konusunda ortaklık yapacağını açıklamasının ardından geldi. Bunun sektörde benzer ortaklıklar için emsal oluşturabileceği sanılıyor.

Bazı kurumlar şimdiden üretici yapay zekayı içeriklerinde kullanıyor ancak haber yayın şirketleri, hatalı bilgi üretebileceği kaygıları ve içeriğin insan mı yoksa bilgisayar programları tarafından mı üretildiği konusunda ayrım yapmanın zor olması nedeniyle bu teknolojiyi benimsemekte yavaş davranıyor.

Forum

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG