Erişilebilirlik

Grafin Adlı Madde Hayatımızı Değiştirebilir


Grafin Adlı Madde Hayatımızı Değiştirebilir
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:27 0:00

İki İngiliz bilimadamına 2010 yılında Nobel ödülü kazandıran grafin adlı madde kanser tedavisinden dokunmatik ekranlara ve tenis raketlerine kadar her alanda kullanılma özelliğine sahip. Uzmanlar yakın gelecekte grafinin hayatımızı değiştireceğini söylüyor

2004 yılında, İngiltere’deki Manchester Üniversitesi’ndeki iki bilim uzmanı, “grafin” (graphene) adı verilen ve ilginç özelliklere sahip olan karbon bazlı bir madde üretti. Araştırmacı Andre Geim ve Konstantin Novoselov tarafından “21. Yüzyılın en ilginç maddesi” olarak tanımlanan bu buluş, 2010 yılında fizik alanında Nobel ödülü kazanmalarını sağladı. Uzmanlar, grafinin yakın zamanda hayatımızı değiştirebileceğini söylüyor.

Grafin, iki boyuta sahip ve insanlar tarafından üretilen tek madde. Bu yeni madde, sadece bir atom boyutundaki saf karbondan oluşuyor.

Grafin, aslında kurşun kalemlerin içindeki grafit gibi ancak içerindeki atomlar sıkılaştırıldığından çelikten 200 kat daha güçlü.

Manchester Üniversitesi’ndeki grafin araştırmacılarından biri olan Aravind, maddenin tek özelliğinin bu olmadığını belirtiyor.

Aravind Vijayaraghavan: “Grafin, bükülebilir, esnetilebilir, saydam ve son derece hafif. Isıyı ve elektriği iletebilen en iyi madde. Grafini inanılmaz yapan da bu özellikleri.”

Grafinin sunduğu potansiyel sınırsız. Kanser tedavisinden tutun da, dokunmatik ekranlara, pillere kadar her alanda kullanılabilir. Örneğin en iyi tenis oyuncuları olan Novak Djokoviç ve Andy Murray, grafin bazlı raketler kullanıyor.

Ancak inceliği nedeniyle, grafini işlemek bir hayli zor.

Aravind: “Her yere dağılıyor, kırışıyor ve herşeye de yapışıyor.”

George Mason Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Profesörü Dimitris Ioannou’ya göre, grafinin bu zorluklarından dolayı seri üretimine daha yıllar var.

Dimitris Ioannou: “İşin zor kısmı, grafini daha büyük miktarlarda üretebilme tekniğini geliştirmek. Şimdilik bu mümkün gibi görünmüyor ancak araştırmalar devam ediyor.”

Profesöre göre grafin zamanı geldiğinde akıllı telefonların ekranlarının geliştirilmesinde ve küçük ölçekli elektronik cihazlarda son derece yararlı olacak.

İngiltere ve Avrupa Birliği, Manchester’da 140 milyon dolar değerinde bir Ulusal Grafin Enstitüsü kuruyorlar. Tüm dünyada, bu yeni maddeyle ilgili 10 binin üzerinde patent bulunuyor.
XS
SM
MD
LG