Erişilebilirlik

'Venezuela'ya Yardımların Girişinin Engellenmesi İnsanlık Suçu'


Juan Guaido, kendisini Venezuela geçici devlet başkanı olarak ilan etti Amerika ve 50'den fazla ülkede kendisini tanıdığını duyurmuştu.

Amerika ve yaklaşık 50 kadar ülke tarafından Venezuela’nın geçici devlet başkanı olarak tanınan Juan Guaido, orduyu insani yardımların geçisine izin vermesi konusunda uyardı. Guaido, yardımların ülkeye girişini engellemenin “insanlık suçu” olduğunu ve bir nevi “soykırım” anlamına geldiğini söyledi.

Guaido, “Bu durumdan sorumlu olan insanlar var ve rejim bunları biliyor. Silahlı kuvvetlerdeki kişiler bunu yapıyor ve bu insanlığa karşı bir suç” dedi. Guaido bu açıklamalarıyla Kolombiya sınırından yardımların geçisine izin vermeyen askeri yetkilileri işaret etti.

Amerika’nın Venezuela’ya gönderdiği gıda, ilaç ve insani yardım malzemeleri Kolombiya’yla Venezuela arasındaki sınırda bulunan köprüde askerlerin kurduğu barikat nedeniyle ülkeye giremiyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro söz konusu yardımların ülkeye girişinin engellenmesi talimatını vermişti.

Maduro, ülkesinin Amerika’nın yardımına ihtiyacı olmadığını, bu yardımların da kendisine karşı kurulan komplonun bir parçası olduğunu söyledi.

Ancak Pazar günü düzenlenen protestolara katılan bir doktor gazetecilere yaptığı açıklamada ülkedeki ilaç sıkıntısının adeta orta çağ düzeyine gerilediğini söyledi.

Maduro, Pazar günü devlet televizyonunda ülkesinin sahip olduğu uçaksavar sistemleri ve diğer silahları gösterdi, Venezuela’nın "yenilmez" olduğunu belirtti.

Maduro yaptığı konuşmada da, “Donald Trump ve kimse bizi tehdit etmediği sürece bizler barışçıl insanlarız. Donald Trump, Venezuela’yla uğraşma. Tehditleri bırak. Burada ülkesini onur, şeref ve ahlakıyla savunacak insanlar ve silahlı kuvvetler var” dedi.

Amerika Başkanı Donald Trump, Venezuela’ya askeri müdahale seçeneğini göz ardı etmediklerini söyledi ancak bunun hangi koşullarda olabileceğine ilişkin detay vermedi.

Amerika Guaido’yu geçici devlet başkanı olarak tanıyan ilk ülke oldu. Amerika’yı Kanada ve çok sayıda Avrupa ve Latin Amerika ülkesi takip etti.

Guaido 23 Ocak tarihinde kendisini Venezuela’nın geçici devlet başkanı ilan etti. Ulusal Meclis Başkanı Guaido ülkeyi anayasaya uygun biçimde yeniden seçime götüreceğini ilan etti.

Maduro’ysa yeniden seçim çağrılarını reddediyor ve bu girişimlerin Amerika destekli bir darbe girişimi olduğunu söylüyor.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

New York metrosunda raylara itilen Türk kadın ABD gündeminde - 26 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG