Erişilebilirlik

Gül'e Bomba İhbarı


Gül'e Bomba İhbarı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Berlin’de konuşma yapacağı Humboldt Üniversitesi’nde bomba ihbarı yapıldı. Alman polisi bomba ihbarı üzerine binayı boşalttı ve Gül’ün konuşması iptal edildi. Almanya’ya resmi bir ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Gül, üniversitede Türk Alman ilişkileri konusunda konuşma yapacaktı. Binayı boşaltan güvenlik ekipleri daha sonra arama yaptı.

Gül Alman Cumhurbaşkanı Christian Wulff’la Görüştü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 4 gün sürecek Almanya gezisine başladı. Pazar öğleden sonra başkent Berlin’e gelen Gül, aynı akşam resmi temaslar öncesinde özel bir program çerçevesinde Alman Cumhurbaşkanı Christian Wulff ile birlikte Türk mahallesi Kreuzberg'i gezdi. Geçen yıl Ekim ayında Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Wullf’un davetlisi olarak Almanya’da olan Gül, bugün muhatabı tarafından Cumhurbaşkanının konutu olan Bellevue Sarayı’nda askeri törenle karşılandı. Heyetlerarası görüşmelerin ardından iki cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenledi. Alman Cumhurbaşkanı Türkiye’nin AB ile olan müzakerelerinin sonu açık şekilde devam edeceğini ve ülkesinin Türkiye’nin olası üyeliğine karşı olmadığını vurguladı. Türkiye’nin uluslararası sorumluluklarının artığına dikkati çeken Wulff, ülkenin çoğulcu demokrasiyi ve İslam’ı buluşturan sisteminin Arap ve Kuzey Afrika ülkeleri tarafından örnek alınabileceğini söyledi.

Türkiye’nin AB’ye üyeliğine ilişkin oy birliği ile alınan bir karar olduğunu hatırlatan Abdullah Gül ise, üyeliğinin şartlarından birinin müzakerelerin başarısı olduğunu, ancak bu sürecin sonrasında o günün koşullarında Türk halkının ‘biz artık AB üyesi olmak istemiyoruz’ diyebileceğini söyledi. Alman Başbakanı Angela Merkel’in gündeme getirdiği ‘imtiyazlı ortaklık’ ve ‘özel nitelikli ilişki’ ifadelerini eleştiren Gül, Türkiye’nin bu önerileri kabullenmeyeceğini ifade etti. Almanya’nın Türklere uyguladığı vizeyi kaldırması gerektiğini savunan Cumhurbaşkanı Gül, aile birleşimde çıkarılan engelleri ise ‘yaralayıcı’ olarak niteledi.

İki Cumhurbaşkanı öğleden sonra ise Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği ‘Türk-Alman İş Forumu’ etkinliğine katıldı. İki ülkeye yönelik yatırımların tanıtıldığı toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada da Türkiye'nin AB üyelik sürecine yönelik açıklamalarda bulundu.

Abdullah Gül onuruna bu akşam Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir yemek verilecek. Salı sabahı Başbakan Angela Merkel’le görüşecek olan Gül’ün ardından Wulff’la birlikte Alman Cumhurbaşkanının doğduğu kent olan Osnabrück’ü ziyaret etmesi, Çarşamba günü ise Baden Württenberg eyaletinde bir dizi görüşme yapması bekleniyor. Bu arada bugünkü görüşmeler kapsamında Cumhurbaşkanı Gül'e eşlik eden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schauble ‘Almanya ile Türkiye arasında Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması'nı imzaladı. Anlaşmaya göre, Almanya'da çalışıp, emekli olan ve Türkiye'ye kesin dönüş yapan Türk vatandaşlarından yıllık maaşı 10 bin Euro’ya kadar olanlardan bundan sonra vergi alınmayacak.

XS
SM
MD
LG