Erişilebilirlik

Güney Carolina’da kaybolan F-35 uçağının enkazı bulundu


Güney Carolina’da pilotu güvenli bir şekilde atladıktan sonra kaybolan F-35 savaş uçağının enkazı bulundu

Güney Carolina’da pilotu güvenli bir şekilde atladıktan sonra kaybolan F-35 savaş uçağının enkazı bulundu. Kayıp uçağın bulunması için halktan yardım istenmişti.

Uçağın enkazı Güney Carolina eyaletinin kırsalında, Williamsburg bölgesinde tespit edildi. Kurtarma ekipleri bölgeyi kordon altına aldı.

Uçağın pilotu önceki gün paraşütle güvenli bir şekilde F-35 uçağından atlamıştı. Yetkililer, ismi açıklanmayan pilotun Pazar günü Kuzey Charleston'daki bir mahalleye paraşütle atlamasından bu yana uçağı arıyordu. Deniz Binbaşı Melanie Salinas, pilotun hastaneye kaldırıldığını ve durumunun stabil olduğunu söylemişti.

Kazayla ilgili soruşturma başlatılırken, bölgede havacılık operasyonlarına iki gün ara verilmesi kararlaştırıldı. Yetkililer, pilotun neden atladığının da araştırıldığını duyurdu.

Deniz Kuvvetlerinden yapılan açıklamaya göre yaşanan olay, son altı hafta içinde zararın 2,5 milyon dolar veya daha fazla olduğu, bir Savunma Bakanlığı uçağının tahrip olduğu veya bir kişinin öldüğü veya kalıcı olarak sakat kaldığı durumlar için kullanılan ve "A Sınıfı aksilik" olarak nitelendirilen üçüncü olay. Açıklamada önceki iki olayla ilgili ise ayrıntı verilmedi.

Ancak Ağustos ayında Avustralya'da bir eğitim tatbikatı sırasında V-22B Osprey tiltrotor uçağının düşmesi sonucu üç Amerikan deniz piyadesi ölmüş ve bir deniz piyadesi pilotu da eğitim uçuşu sırasında savaş jetinin San Diego üssü yakınlarında düşmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Binbaşı Melanie Salinas, bir diğer F-35 jeti pilotunun ise Charleston Ortak Üssü'ne güvenli bir şekilde döndüğünü duyurdu.

Bahsi geçen F-35 uçakları ve pilotlar, Güney Carolina'da Atlantik Okyanusu kıyısı yakınlarında Beaufort şehrindeki bir filodaydı.

Lockheed Martin tarafından üretilen bir F-35 uçağının maliyeti yaklaşık 80 milyon dolar.

ABD Güney Carolina'da düşen F-35 savaş uçağını arıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:45 0:00

Forum

STÜDYO VOA

Amerikan lotaryası PowerBall’da ikramiye 1 milyar doların üzerinde – 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG