Erişilebilirlik

Gürcistan Başbakanı Türkiye’de


Bidzina İviaişvili

Bidzina İvanişvili’nin Başbakan Erdoğan’la yaptığı görüşmede Ahıska Türkleri'nin durumu gündeme geldi

Türkiye ile Kafkasya’daki en önde siyasi müttefiklerinden Gürcistan arasındaki dostluk bugün Ankara’da bir kez daha perçinlendi. Ekim ayında yapılan genel seçimlerden zaferle çıkan Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili’nin ilk resmi Türkiye ziyaretinde yapılan görüşmelerde tam bir mutabakat sağlandı.

İvanişvili ’nin Başbakan Erdoğan’la yaptığı görüşmede Ahıska Türkleri'nin durumu gündeme geldi. Gürcistan Mesheti bölgesinde yaşayan Müslüman Türkler 1944 yılında Orta Asya ülkelerine sürgüne gönderilmişti.

Türkiye ve Gürcistan 70 yıl önce sürülen Ahıska Türkleri'nin dönüşü için uzlaştı

Erdoğan, basın toplantısında konuk başbakanının bu konudaki yaklaşımından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başbakan, ''70 yıl önce atayurtlarından zorla koparılan ve yıllardır sürgünde sıkıntı çeken Ahıska Türkleri'nin, Gürcistan’a dönüş sürecini ele aldık. Sayın Başbakan'ın bunlara olumlu bakması bizleri mutlu etmiştir''dedi.

Başbakan Erdoğan ikili görüşmede konuk başbakandan hem 2015-2016 yıllarında Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeliği hem İstanbul’un 2020 Olimpiyat Oyunları’na adaylığı hem de EXPO'nun Türkiye'de düzenlenmesi konusunda destek aldı.

Erdoğan: Gürcistan’ın NATO’yla entegrasyonuna büyük önem verdik

Türkiye’nin Gürcistan’ın bir numaralı ticari partneri olduğunun altını çizen Erdoğan, Abhazya ve Güney Osetya’da sorun yaşayan kuzeydoğu komşusuna tam destek verdi.

“Gürcistan'la ilişkilerimiz komşuluk ilişkilerinin çok ötesinde bir anlam ifade ediyor. Türkiye olarak komşumuz Gürcistan’ın barış ve istikrarına ekonomik gelişmesine NATO'yla olan ilişkilerine ve entegrasyona büyük önem ve destek verdik. Uluslararası tanınmış sınırları içerisinde toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteğimizin tam olduğu Gürcistan’la ilişkilerimiz bundan sonra artarak devam edecektir.''

Türkiye ve Gürcistan ‘artık protokol takılmayacak’

Konuşması boyunca sürekli pozitif mesajlar veren Erdoğan, konuşmasının bir yerinde diplomatik dilden vazgeçerek adeta çok yakın arkadaş gibi İvanişvili’ye dönerek,
''Aramızda protokolu kaldırdık, çok protokol takılmayacağız. Telefonlar 24 saat karşılıklı açık, onda anlaştık'' dedi. Konuk başbakan da bu sözleri onayladı.

İvanişvili ise görüşmelerde Türk iş aleminin ülkesine daha fazla yatırım yapmasını beklediğini dile getirdi. ''Türkiye, Gürcistan’ın bir numaralı ticaret ortağıdır. Türkiye'de istihdam edilen birçok Gürcü vatandaşımız da vardır. İşbirliğimizi gelecekte daha da geliştireceğimize inanıyorum. Türk işadamlarını Gürcistan'a çekmeye hazırız'' diyen İvanişvili, Türk işadamlarının ülkesinde karşılaştıkları çeşitli sorunların çözmeye hazır olduğu mesajını verdi.

İvanişvili: Türk işadamlarının sorunlarını çözeceğim, Gürcistan’a gelin

Gürcistan Başbakanı, ''Önceki hükümetin Çalık Grubu’yla yaşadığı sorunları biliyorum, feshedilen anlaşma yerine yeni bir anlaşma yapmaya hazırız. Bunlar olumsuz olaylar, ama gelecekte böyle şeylerin olmamasını arzu ediyorum. Bunun için elimden geleni yapmaya hazır olduğumu bir kez daha vurgulamak istiyorum'' diye konuştu.

İvanişvili, Batum’a olan ilgisini bildiğini söylediği Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ı Gürcistan’a davet etti.

Gül:Bakü-Tiflis-Kars demiryolu ticareti geliştirecek

Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanishvili öğleden sonra ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi. Gürcistan’ı Türkiye’nin bölgedeki en önemli partnerleri arasında gösteren Cumhurbaşkanı Gül, özellikle Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı gibi bölgesel iş birliği projelerinin ardından Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin hayata geçirilmesinin, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik bütünleşmeye olumlu katkı yapacağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Bidzina Ivanishvili onuruna yemek verdi. Başbakanlık Resmi Konutu'nda basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık bir buçuk saat süren yemeğe Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı.
XS
SM
MD
LG