Erişilebilirlik

Guterres Ankara’da Erdoğan’la Biraraya Geldi


BM Genel Sekreteri Guterres ve Cumhurbaşkanı Erdoğan
BM Genel Sekreteri Guterres ve Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’la biraraya geldi. Görüşme, Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı’nda yapıldı.

Yerel saatle 15:45’te başlayan ve yaklaşık bir saat süren görüşmede, Erdoğan ve Guterres, Rusya ve Ukrayna arasında devam eden çatışmaları ele aldı. Görüşmede Türkiye’nin savaşın sonra ermesi amacıyla yürüttüğü arabuluculuk çabaları, Türkiye’nin önerileri ve atılacak adımlar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

BM Genel Sekreteri Guterres Ankara'da
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:28 0:00

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından görüşmeye dair bir açıklama yayımlandı. Açıklamada "BM Genel Sekreteri Guterres, kabulde, Türkiye’nin Ukrayna’daki savaşın sona erdirilmesi için ortaya koyduğu diplomatik çabalara desteğini ve teşekkürlerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise barışın tesis edilmesi için en muteber çıkış yolu özelliğini muhafaza eden İstanbul Sürecinin herkes tarafından desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, savaşan tarafların yanı sıra tüm dünyaya da etkileri olan bu krizden çıkış için makul ve uygulanabilir bir diplomatik çözüm bulunacağına inandığını dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmaları sona erdirmek için çaba harcarken, diğer yandan da sivillerin tahliye edilmesi ve bölgeye insani yardım ulaştırılması adımlarına katkı vererek, yaşanan insani krizin sonlandırılması için BM ile yakın çalışmaya devam edeceklerini belirtti" denildi.

Guterres'ten Türkiye'nin diplomatik çabalarına destek

BM'den yapılan açıklamada da, Genel Sekreter'in görüşmede Türkiye'nin Ukrayna'daki savaşla ilgili sürdürdüğü diplomatik çabalarına desteğini dile getirdiği belirtildi.

Açıklamaya göre, Guterres ve Erdoğan görüşmede, ortak amaçlarının, savaşın mümkün olan en erken zamanda sona erdirilmesi ve sivillerin acı çekmesine son verecek koşulların yaratılması olduğunu vurguladı.

İnsani koridorlar yoluyla sivillerin tahliyesi için etkili erişim sağlamaya ve savaştan etkilenen topluluklara gereken yardımları ulaştırmaya duyulan acil ihtiyacın altını çizen iki lider, devam eden girişimler kapsamında aralarındaki teması sürdürmeyi kararlaştırdı.

Guterres ve Erdoğan ayrıca, Ukrayna'daki savaşın enerji, gıda ve finansman dahil bölgesel ve küresel meselelere etkisi hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, temasları kapsamında yarın Rusya’nın başkenti Moskova’ya giderek, Rusya lideri Vladimir Putin’le biraraya gelecek. BM’den yapılan açıklamaya göre Genel Sekreter Perşembe günü de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodomir Zelenski’yle görüşecek. ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın da geçtiğimiz Cuma günü ziyaret öncesinde Guterres’le temaslarına ilişkin bir görüşme gerçekleştirdiği açıklanmıştı.

Türkiye, Ukrayna ve Rusya arasındaki görüşmelerde dışişleri bakanları görüşmesiyle en üst düzey temasa evsahipliği yapmış ülke konumunda. Putin ve Zelenski’nin de uzlaşı sağlanması halinde Türkiye’de buluşmaya sıcak baktıkları belirtiliyor.

STÜDYO VOA

ABD’den USAID aracılığıyla Filistin halkına 21 milyon dolar yardım – 5 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG