Erişilebilirlik

Guterres: “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali BM Antlaşması’nın ihlali”


BM Genel Kurulu’nda ilk konuşmayı yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini BM’in temel metninin ihlali olarak niteledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini BM Antlaşması’nın ihlali olarak tanımladı.

Guterres, dünya liderlerinin katıldığı 78’inci BM Genel Kurulu toplantısında, Ukrayna’daki savaşın “bir korku bağını serbest bıraktığını” söyledi.

193 üyeli BM Genel Kurulu’ndaki toplantıda ilk konuşmayı yapan Guterres, Ukrayna'daki savaşın büyük ölçüde körüklediği jeopolitik gerilimlere odaklandı.

Guterres konuşmasında, "Dünyamızın dengesi bozuluyor. Jeopolitik gerilimler artıyor. Küresel zorluklar artıyor. Biz de biraraya gelerek bunlara yanıt vermekten aciz görünüyoruz" dedi.

“Eğer her ülke BM Antlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirseydi, barış hakkı garanti altına alınırdı. Ülkeler bu taahhütleri yerine getirmediklerinde, herkes için güvensiz bir dünya yaratırlar” ifadesini kullanan Guterres, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini örnek gösterdi.

Ukrayna’daki savaş için Guterres, “Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın ve uluslararası hukukun ihlali olan savaş, bir korku bağını serbest bıraktı. Hayatlar yok oldu. İnsan hakları ihlal edildi. Aileler parçalandı, çocuklar travma geçirdi. Umutlar ve hayaller paramparça oldu" dedi.

Ukrayna’daki savaşın herkes için ciddi sonuçları olduğunu söyleyen Guterres, “Nükleer tehditler hepimizi riske atıyor” uyarısında bulundu.

BM’nin insani operasyonlarında büyük kesintilere gitmek zorunda kaldığını belirten Guterres, “Karnı aç insanları doyurmazsak çatışmaları besleriz” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski de bugün Genel Kurul kürsüsünden katılımcılara hitap eden liderler arasındaydı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski
Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski

Dünya liderlerine seslenen Zelenski, Rusya’nın Ukrayna’da ele geçirdiği toprakların uluslararası alanda tanınmasını sağlamak için küresel gıda kıtlığını manipüle etmeye çalıştığını söyledi.

Geçen yıl Şubat ayında başlayan savaş sırasında ilk kez BM Genel Kurulu için New York’a giden Zelenski, Moskova'ya, "hepsi olmasa bile ele geçirilen toprakların bazılarının tanınması karşılığında küresel pazardaki gıda kıtlığını silah haline getirme girişiminde” bulunduğu eleştirisini yöneltti.

Savaşın başından beri Ukrayna limanlarının Rusya tarafından engellendiğini söyleyen Zelenski, "Tuna Nehri üzerindeki limanlarımız füzelerin ve insansız hava araçlarının hedefi olmaya devam ediyor" dedi.

Zelenski ayrıca, Rusya'yı Ukraynalı çocukları kaçırarak soykırım yapmakla suçladı.

Kiev'in küresel bir barış zirvesi hazırlamak için çalıştığını söyleyen Zelenski, "Ukrayna, Rusya'nın saldırganlığından sonra dünyada hiç kimsenin herhangi bir ülkeye saldırmaya cesaret edememesini sağlamak için her şeyi yapıyor" dedi.

Zelenski, "İşgalci kendi topraklarına dönmeli" diye ekledi.

Forum

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG