Erişilebilirlik

“Güven sorunu çözülürse TL 3-6 ayda istikrar kazanır”


Bir yanda FED’in 15 aydır faizde frene bastığı ancak hala resesyon endişesi gölgesinde ABD ekonomisi, diğer yanda yüksek bir beklenti ortamında göreve başlayan Türkiye’deki yeni ekonomi yönetimini uzmanlar VOA Türkçe yayınında değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hafta “yeni ekonomi yönetiminin atacağı adımları kabullendik” mesajını değerlendiren ekonomist ve kıdemli portföy yöneticisi Kaan Nazlı, Erdoğan’ın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten beklediği düşük faiz ve düşük enflasyon beklentisinin orta ve uzun vadede mümkün olabileceğini ancak kısa vadede hem maliye hem de para politikasında bir sıkılaştırma gerektiğini söyledi.

“Hafize Gaye Erkan tecrübesiyle masaya önemli dönüş sağlar”

Piyasalarda, politika faizinin yüzde 25- 30 civarında olması gerektiği beklentisini vurgulayan Nazlı, bu durumun enflasyonda orta vadeli bir iyileşmeye yol açacağını aktardı. Peki Mehmet Şimşek’in işaret ettiği “rasyonel para politikalarına” nasıl dönülebilir?

Nazlı, yeni ekonomi yönetiminde Merkez Bankası başkanlığına getirilen Hafize Gaye Erkan’ın ABD’deki tecrübesiyle sadece para politikası değil aynı zamanda makro ihtiyati konularda “masaya önemli bir geri dönüş” sağlayacağını söyledi.

“Doların 25 TL’ye ulaşır, sonrası faiz artışı adımına bağlı”

Dövizdeki fiyatlamanın piyasa tarafından oluşturulmadığını, kamu otoritesinin bu alanda ciddi bir müdahalesi olduğunu belirten yatırım uzmanı, doların 25’e kadar ulaşması beklentisine dikkat çekerek, bunun atılacak faiz artışı gibi adımların netleşmesine bağlı olduğunu kaydetti. “Güven sorunu çözülürse TL 3-6 ay içinde istikrar kazanır” diyen uzman, yine de önümüzdeki dönemlerde olumsuz risklerin öne çıktığını belirtti.

Kaan Nazlı, “Kısa vadede 3-6 ay arasında Türkiye ekonomisinde bir yavaşlama, alışılanın altında yüzde 2-3 büyüme rakamı muhtemel. 2024’ten sonra ise Türkiye’de büyümenin hız kazanmasını görebiliriz” dedi.

“Piyasalar Powell’ın mesajına inanmadı”

Amerika Merkez Bankası FED’in politika faiz oranını 15 ay sonra ilk kez sabit tutmasına rağmen 2023 yılı içinde iki kez daha faiz artışı sinyali vermesi birçok uzmanın beklediğinden daha şahin bir para politikasına işaret etti. FED Başkanı Jerome Powell’ın enflasyonu yüzde 2 seviyesine düşürmenin biraz zaman alacağı mesajını Stüdyo VOA yayınında değerlendiren New York’tan yatırım uzmanı Altan Ergun’a göre piyasalar bu mesaja inanmadı.

ABD tarihinde en fazla ve en hızlı faiz artışı sonrası, bankalardaki krizlerin devam edeceğini ifade eden Ergun, konut dışı emlak sektöründe büyük sorunların devam ettiğini, zamana ihtiyaç olduğunu ve ekonomideki gidişatın 3-6 ay arasında negatife gitme olasılığının olduğuna inandıklarını belirtti.

“ABD’de iş arayan herkes buluyor”

Amerika’da geride bıraktığımız hafta işsizlik maaşına başvuranların sayısı piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Buna rağmen ABD ekonomisinin faizlerden etkilenmeden iş oluşturduğunu, iş arayan herkesin bulduğunu belirten Ergun, bu seyrin yavaş yavaş bozulacağını öngördüğünü kaydetti.

Ekonomist Kaan Nazlı ise petrol, doğalgaz, emtia ve gıda fiyatlarında yavaşlama trendinin küresel anlamda enflasyondaki azalmaya güç veren önemli bir etken olduğunu belirtti. Nazlı, arz ve talep koşullarının düşmesinin enflasyona olumlu etkileri olduğunu sözlerine ekledi.

  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG