Erişilebilirlik

Güvenlik İçin Mahalle Gönüllülerine İhtiyaç Var mı?


Florida eyaletinde Trayvon Martin adlı siyah gencin mahalle gözetim kurulunda yeralan bir kişi tarafından öldürülmesi Amerika’da büyük yankı buldu. Bazıları Martin’in sadece siyah olduğu için hedef alındığını söylerken, bazıları da mahalle gözetim kurullarını sorguluyor.

Washington’da yaşayan Baruti Jahi, ailesinin can güvenliğini çok ciddiye alıyor: "Bir gece yarısı saat 4’de köpeğim havlamaya başladı, camdan baktığımda iki gencin bizim kaldırımda yürüdüğünü gördüm ve şüphelendim. O saatte buralarda kimse olmaz."

Jahi’nin ihbarı üzerine mahalleye gelen polis, iki genci, yandaki eve hırsızlık amacıyla girmeye çalışırken yakaladı.

Jahi, gençlerin tuhaf davranışlarından şüphelendiğini söylüyor: "Sürekli etrafı gözetliyor, çok sessiz hareket etmeye çalışıyorlardı."

Samantha Nolan, bu tür davranışları iyi teşhis edenlerden. Nolan bu deneyimini Jahi ve komşularına aktaracak, mahalle gözetleme kurulu oluşturmalarında yardımcı olacak. Nolan 10 yıldır başkentte toplam bini aşkın kişiyi bu konuda eğitmiş: "Eğer birşey sizi şüphelendiriyorsa, belki de gerçekten şüphelidir, sessiz kalmayın ve polisi arayın."

Nolan, kendi mahallesinde 45 gün içinde 18 hırsızlık olunca gözetim kurulu oluşturmuş, şimdi mahalle sakinleri şüpheli bir durum gördüklerinde tereddüt etmeden polisi arıyor: "Tatilde olan bir komşumuzun evinden dört kişinin çıktığını gördük. Bunun üzerine polise haber verdik, kısa sürede şüpheliler yakalanınca hırsızlıkların da sonu geldi."

Mahalle gözetim kurulları, Florida eyaletinde bir gönüllü gözetmenin siyah bir genci öldürmesiyle gündeme yeniden geldi. Gönüllü George Zimmerman 17 yaşındaki Trayvon Martin’i, meşru müdaafa sonucu öldürdüğünü söylüyor.

Samantha Nolan, gözetmenlerin normalde şüphelileri takip etmediklerini söylüyor. “Mahallede kim kimdir bilseniz, bu bile hırsızlıkları engeller,” diyor.

Jahi de aynı görüşte: "Tetikte olmanız gerekir, ama tetiği çekmek gerekmiyor. Çünkü mahalleye sukunet ve can güvenliği getirmekle yükümlüsünüz."

Baruti Jahi, bu kuralları uygulayarak ailesinin ve mahallesinin can güvenliğini güvence altına almayı umuyor.

XS
SM
MD
LG