Erişilebilirlik

Habur Açık Ama Endişeli


Habur Sınır Kapısı Açık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

Habur Sınır Kapısı Açık

Türkiye’nin Irak ile tek geçiş noktası olan Habur Sınır Kapısı bugünlerde yine gündemde. Nedeni ise Kürt bölgesinin yaptığı referandum. Referanduma tepki gösteren Türkiye’nin bölgeye yaptırım uygulayacağı açıklanınca, gözler Habur’a çevrildi.

Bugün uçak seferlerinin durdurulmasının ardından, sınır kapısının da kapatılacağı söylentisi sürücüleri tedirgin etti. Sürücüler, kapının kapanmaması çağrısı yapıyor. Irak tarafından gelen Abdulkerim Canatan isimli bir TIR şoförü gördüklerini Amerika’nın Sesi’ne; ”Karşı taraftan yeni geldim, durum gayet normal. Güvenlik nedeniyle aramalar biraz sıklaşmış. Bu nedenle bazen uzun kuyruk oluyor. Bu şekilde devam etmesini dileriz” sözleriyle anlattı.

Gümrük kapısının önünde gün boyu uzun kuyruklar oluştu. Hem sivil araçlar hem de yük taşıyan araçların uzun süre beklediği görüldü. Bazı sürücülere göre bu durum normal. Ancak bazı sürücüler bilgisayar sistemini bilerek yavaşlatıldığını öne sürüyor.

Şırnak Genç İşadamları Derneği Başkanı Nihat Bilişik’e göre sınırda anormal bir durum yok. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Bilişik, “Hem gözlediğimiz, hem aldığımız duyumlara göre daha önce nasıl hareket ediliyorsa durum ayrı. Bağdat yönetimine devredilme olayı yok. Karşı tarafta da herhangi bir önlem alınmadı, ticaret devam ediyor” dedi. Kapının kapanacağına inanmadığını söyleyen Bilişik, “Kapının kapanmayacağını bilen nakliyeciler aynı anda geldiği için, yığılma söz konusu olmuştur. Bu kapının kapanmasının bölgeye değil ülkeye büyük zararı dokunur Türkiye olarak ihracat yaptığımız üçüncü ülke Irak’tır, yaptığımız ihracat 8.5 milyar dolardır. Bu hafife alınacak bir rakam değildir. Kapatılmayacağına eminim çünkü Habur ülkemizin can damarıdır” diye konuştu.

Bağdat Yönetimi, Kürt yönetiminden sınır kapılarının kontrolünün kendilerine devredilmesini istemiş; ancak IKBY bu talebi reddetmişti.

Amerika’nın Sesi’nin telefonla ulaştığı, Kürt tarafındaki gümrükte bulunan bir kaynak, gümrük sahasına ek güvenlik güçleri getirildiğini aktardı. Adının açıklanmasını istemeyen kaynak, çok sayıda araç ve ağır silahlı güvenlik gücünün gümrük sahasına yerleştiğini söyledi.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG