Erişilebilirlik

Halep’ten Görüntülü Mesaj İddiası


Halep’ten Görüntülü Mesaj İddiası
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:43 0:00

Suriye’nin Halep kentinde Türkmen Gücü Komutanı Firas Paşa, insani yardım geçişine izin verilmeyen kentteki son duruma ilişkin videolu mesaj gönderdi. Firas Paşa Türkiye’de geçmişte Suriye Türkmen Meclisi toplantılarına da katılıyordu.

Rusya ve Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde Halep’e insani yardım gönderilmesi önerisini veto etmesi, Özgür Suriye Ordusu’nda tepkiyle karşılandı. Türkiye ile Rusya arasındaki diplomatik yakınlaşma devam ederken, Ankara’nın Halep konusundaki tepkisi de diplomatik çerçevede tutuldu. Ancak Türkiye’nin destek verdiği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bünyesindeki Türkmen gücü aracılığıyla Halep konusunda uluslararası kamuoyuna tepki mesajı paylaşıldı.

Halep’teki ÖSO gücü bünyesindeki Muntasır Billah Tugayı Komutanı Firas Paşa, Türkiye’deki Suriyeli Türkmenler aracılığıyla videolu mesaj yayımladı.

Paşa, videolu mesajında 4 Eylül’den bugüne Halep’in Esat rejimi ve müttefiklerince kuşatıldığını savunarak, sadece son birkaç günde Rus Hava Kuvvetleri desteğinde kente saldırılar düzenlendiğini ifade etti. Halep’te 500’den fazla sivil öldü, 4000’den fazla sivil yaralandı.

Dünya mirası niteliğindeki Halep’in kültürel varlığının yanı sıra sivil yerleşimlere saldırı düzenlendiğini söyleyen Paşa, kentteki durumu, “300 bin kişinin yaşadığı Halep’te fırınların çoğu kapandığı için halkımız ekmek bulmakta büyük sıkıntı çekiyor. Bölgede çalışan son hastanemiz olan Ömer bin Abdülaziz Hastanesi de birkaç gün önce yaşanan bombardımanda kullanılmaz hale geldi. Saldırının ardından yaralıları harabeye dönen evlere ve binaların bodrum katlarına taşıyoruz” diye anlattı.

Türkiye’ye dikkat çekici çağrı

Türkiye sınırları içerisinde terör faaliyetleri yürüten DAEŞ, PKK-YPG’nin Halep’in çevresinde bulunduğunu da öne süren Paşa, “Bu yönde Türkiye’nin bu terör örgütlerine Halep'te de darbe vurmasını arzu ediyoruz. Bu durum uluslararası hukuk açısından terörizmle mücadele ve meşru müdafaa olacaktır” dedi.

Halep’te yaşananlar ilgili ise, “Esed Rejimi, İran’ın paramiliter milisleri ve Rusya açıkça savaş suçu işliyor. Cenevre Sözleşmelerini ihlal ediyorlar” diyen Paşa, 1907 yılında Lahey’de yasaklanan ve sonrasında Cenevre Sözleşmeleri ile yasaklanan tüm savaş suçları fillerinin işlendiğini savundu. Paşa, “Halep’te yaşananları maalesef bütün dünya izliyor. Geçmişte bu fiilleri işleyenler Nürnberg’de yargılandı. Bugün sürekli kendimize şu soruyu soruyoruz: “Geçmişte bu fiilleri işleyenleri cezalandıranlarla bugün bu fiilleri seyredenler aynı insanlık olabilir mi?” Cevabımız hayır. Bugün bu fiilleri seyredenlerle geçmişte o fiilleri yargılayanlar aynı insanlık olamaz” diye konuştu.

Paşa, uluslararası kamuoyuna Halep için harekete geçme çağrısında bulundu.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

STÜDYO VOA

CIA İsrail ve Hamas arasındaki ateşkesi uzatmak için devrede – 28 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG