Erişilebilirlik

Atilla’nın Kefalet Talebine Hakim Berman’dan İtiraz


New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde görülen Rıza Sarraf davasında dört aydır tutuklu olarak yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın, kefalet karşılığında serbest bırakılıp tutuksuz olarak yargılanmasıyla ilgili yaptığı başvuruya mahkeme hakiminden itiraz geldi.

Hakim Richard Berman, Atilla’nın 20 Temmuz’da yaptığı başvuruda sunulan kefalet paketinin yeniden gözden geçirilip istediği gerekli değişikliklerin yapıldıktan sonra kendisine yeniden gönderilmesine karar verdi. Hakim Berman, ayrıca kendisine sunulan kefalet paketiyle ilgili dört ayrı sorunun da cevaplanmasını istedi.

"Halkbank'ın Amerikalı hissedarları kim?"

Hakim Berman’ın kefalet paketiyle ilgili yanıtlanmasını istediği soruların arasında en dikkat çekeni Atilla’nın genel müdür yardımcısı olarak görev yaptığı, Sarraf’ın kara para trafiğini yönlendirdiğibankaların en başında olduğu iddia edilen Halkbank ile ilgili soru oldu.

Hakim Berman, Atilla’nın avukatlarından Halkbank’ın sahiplerini sordu. Halkbank’ın hissedarları arasında bulunan Amerikalı, Türk hissedarlarla ilgili daha fazla detaylı ve ek bilgi istedi.

Hakim Berman, Halkbank’ın hissedarlarıyla ilgili detaylı bilgi isteğiyle ilgili gerekçesini, avukatlarının Atilla’nın kefaletle serbest bırakılıp tutuksuz yargılanması için yaptıkları başvuruya dayandırdı. Hakim Berman, Atilla’nın avukatları tarafından kendisine sunulan başvuru dilekçesinde, bankacı olan müvekkillerinin kaçma riski olmadığını, kaçarsa başta Türkiye olmak üzere dünyanın hiç bir yerinde bankacı olarak çalışamayacağını açıklandığı bir bölümü gösterdi.

“Halkbank hissedarları arasında ABD finans kuruluşları var”

Başvuru dilekçesinin dördüncü sayfasında yer alan bölümde şu ifadelere yer verilmişti: “Atilla, bu kadar görünür durumda olan bir davada yargılandıktan sonra bir kaçak olarak, özellikle de Türkiye'de olmak üzere dünyanın herhangi bir yerindeki başka bir yerinde bir finans kuruluşunda kaçak durumda bankacı olarak çalışamaz. Hissedarları arasında bir takım ABD finansal kurumları dahil olmak üzere, Amerikalı hissedarların da kısmen ortaklığa sahip olduğuhalka açık bir şirket olan Halkbank'ta ise kaçak olarak çalışamaz.”

Bu bölümde Halkbank’ın hissedarları olduğu belirtilen Amerikalı hissedarlar ve ABD finansal kurumları hakimin kafasını karıştırdı ve Halkbank’ın ortaklık yapısıyla ilgili ek bilgi istemesine neden oldu.

Hakim Berman, Atilla’nın kefaletle tahliyesi kararını kendisine yeni başvuru dosyasının sunulması sonrasında verecek. Berman, daha önce Rıza Sarraf’ın 50 milyon dolar karşılığında kefaletle serbest bırakılma talebini reddetmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’den Benzine Stratejik Rezerv Freni - 6 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:08 0:00
XS
SM
MD
LG